„Pro potřeby vodáků může vzniknout 4-5denní nenáročná vodácká stezka dlouhá přes 80 kilometrů, na kterých bude vždy dostatek vody,“ informoval náměstek pardubického primátora Jakub Rychtecký, který dodal, že chybí vybudovat zhruba tři zázemí po celé délce trasy. Vodáckou stezku navrhl Lukáš Uncajtík ze SUP Pardubice provozující vodní park a paddleboardy na Chrudimce a Labi.

Nové kempy a občerstvení by mohly vzniknout v Nepasicích, Hradci Králové, Němčicích nebo pardubické Cihelně a parku Na Špici.

close Trasa vodácké stezky info Zdroj: Deník zoom_in Trasa vodácké stezky

„V tuto chvíli pracujeme na nové územní studii pro park Na Špici, jejímž cílem je rozšířit zázemí parku a doplnit jej také o nabídku občerstvení, takže bychom zde získali jednu z dalších komfortních zastávek pro vodáky. Za město jsme připraveni jednat s dalšími partnery na stezce,“ doplnil Rychtecký.

close Soutok řek Labe a Chrudimky v Pardubicích. info Zdroj: Deník/Luboš Jeníček zoom_in Soutok řek Labe a Chrudimky v Pardubicích.

Podle jeho slov se navíc po finanční stránce jedná o projekt, který nevyžaduje vysoké vstupní náklady, z hlediska infrastruktury stačí vybudovat nástupní a výstupní místa a vodácká tábořiště.

Město Pardubice i hejtmanství jsou připraveny jednat s Královéhradeckým krajem a hradeckou radnicí o vybudování nutných vodáckých zázemí, která jsou pro realizaci stezky nezbytná. „Dlouhodobě se zasazujeme o splavnění Labe, a to nejenom pro nákladní dopravu, ale abychom řeku více otevřeli světu. Proto podpoříme i tento projekt, čím více budeme Labe využívat pro transport i rekreaci, tím lépe. Otevře to další možnosti rozvoje této dopravní tepny i blízkého okolí, umožní růst místní ekonomiky a zaměstnanosti,“ řekl náměstek hejtmana Pardubického kraje pro dopravu Michal Kortyš.

Potenciál řeky

Plánovaná stezka má využít potenciál řeky naplno. Hejtmanství vidí ambice také v cestovním ruchu v blízkosti řeky Labe. „Osobně jsem přesvědčený, že bychom společně s Královéhradeckým krajem a oběma krajskými městy měli spojit a více otevřít téma rozvoje cestovního ruchu podél Labe, které je vzhledem ke svému charakteru vhodné pro začínající vodáky,“ řekl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Vodáctví má v České republice velmi dlouhou tradici. K jeho rozvoji dochází téměř na všech vodáckých tocích, spolu s tím se rozvíjí také půjčovny a servisy vodáckého vybavení.

„Plánovaná Východočeská vodácká stezka je z našeho pohledu příležitostí, jak oslovit vodáckou veřejnost a získat nejen pro město Pardubice, ale i pro celý region nové návštěvníky,“ řekl náměstek primátora zodpovědný za cestovní ruch René Živný, podle kterého by to přineslo příležitost i pro podnikatele v pohostinství nebo ubytování.