Letošní vodácká sezóna na Tiché Orlici, která propukla první dubnový víkend, byla v sobotu slavnostně ukončena. Symbolického zamykání řeky se účastnili členové Klubu českých turistů Horal a příznivci vodáckého sportu.

Důležité centrum

Celkem sedm lodí se vydalo na sedmikilometrovou trasu po Tiché Orlici, celá akce poté pokračovala na tábořišti v Cakli.

Milan Zeman z pořádajícího Horalu si setkání pochvaloval: „Zamykání Orlice je pro nás tradiční záležitostí, kterou končíme rok co rok letní vodáckou turistickou sezonu. Letos jsme jeli od areálu Rieteru ´V Nebíčku´ do tábořiště v Cakli, obešlo se to bez komplikací, jen dvě naše děvčata to musela zvládnout bez pádel,“ dodal s úsměvem.

Dále vysvětlil, proč připadá zamykání toku na začátek listopadu: „Vodácký sport je v podstatě celoroční záležitost, ale pro běžné ježdění je na podzim už většinou málo vody. Koncem března nebo začátkem dubna, kdy budou po zimním tání myslím ideální podmínky, opět s kamarády řeku otevřeme.“

Letos přálo vodákům při posledním setkání počasí, celý rok ale nebyl podle jejich slov úplně vydařený. Přesto v poslední době zažívá tábořiště a celý areál v Cakli velký rozvoj a stává se jedním z nejvýznamnějších center turistů a vodáků v regionu. Ota Boura, další z členů Horalu, v tom vidí velký příslib do budoucna: „V předchozích letech k nám jezdili vodáci spíše jen na zkušenou, letos sem celkem pět cestovních kanceláří organizovalo zájezdy, měli jsme tady najednou třeba až čtyřicet stanů. Krokem vpřed bylo i otevření ubytovny. Celému území od Letohradu po Choceň prospívá cyklostezka, která může hodně pomoci i našim aktivitám, včetně vodáckých. A z toho mám pochopitelně radost,“ uvedl pro Deník.

V den zamykání Tiché Orlice také opustila areál v Cakli dvojice kozlíků, která byla jakýmsi maskotem celého tábořiště. „Kozlíky si oblíbily zejména děti, byli tady od jara, krátce po otevření řeky. V zimě zde ale zůstat nemohou, takže to mají za pár hodin ´spočítané´,“ zakončil Ota Boura.