Poprvé se kvůli zamrzlé vodě nemohlo plavat v Pelinách, a tak se trasy 100 a 250 metrů plavaly naproti zámku, v místě konání druhé tradiční soutěže Zámecký okruh.

Zájem roste

„Těší nás, že jezdí čím dál víc plavců. Je s tím sice víc starostí, ale máme o to větší radost, když potom slyšíme chválu," uvedl předseda pořádajícího oddílu Jiří Šejna. A slova chvály přicházela. „Bylo to nádherné, organizačně skvěle připravené. Voda byla akorát. Je to tady hezké," byl spokojený osmašedesátiletý Franta Karbula ze Svitav. Martina Kožíšek Ouřadová z Plzně, která v Chocni plavala poprvé, zase dokázala ocenit romantické prostředí, vždyť plavání přihlíželo kromě diváků početné hejno labutí.
A jak se k zimnímu plavání dostala? Poznala otužilce. Další plavci často zmiňují sázku nebo vyhecování. „Před dvaačtyřiceti lety jsem se vsadil o flašku rumu, tu soutěž jsem vyhrál, ale dodnes jsem tu láhev nedostal," zavzpomínal s úsměvem plavec ze Svitav. Té láhve ale nelituje, v zimě plave pro radost: „Jsou to krásné pocity. Když vylezete z vody, je to, jako když se natřete alpou." Stejně starý Josef Petřík z Hradce Králové zase zdůrazňuje zdravotní hledisko otužování: „Co plavu, neměl jsem rýmu nebo angínu, prospívá to i kloubům."

Je to adrenalin

Přínos pro zdraví potvrzuje i choceňský lékař Stanislav Tomek. „Mladí přemýšlejí, chtějí se pohybovat a bojovat proti stresu a podobně, to se mi líbí," dodal při pohledu na startovní pole, kde byly desítky mladých plavců. Byla mezi nimi i osmnáctiletá Tereza Reichová z Prahy, která s otužováním začala teprve v září. „Je to adrenalin, je to hustý. Nejdřív se mi tam nechce, ale když potom doplavu, je to neuvěřitelný pocit," prohlásila mladá plavkyně, která se poprvé ponořila do vody o teplotě nižší než čtyři stupně. Měla díky tomu šanci „vyplavat si třídu", a tak získat možnost příště plavat delší trať.
Výsledky se závodníkům započítávaly do Českého poháru v zimním plavání. Další soutěž otužilců se v Chocni uskuteční 26. ledna 2013, kdy se od 14 hodin bude plavat Zámecký okruh.