Celkem osmaosmdesát plavců se v sobotu odpoledne ponořilo do chladných vln Tiché Orlice při již 38. ročníku zimní plavecké soutěže „Napříč Chocní“, která je zařazena do celostátního poháru v zimním plavání. Přestože se početní diváci choulili v teplých kabátech a bundách, plavci, mezi nimiž bylo i třináct žen, si pochvalovali. Voda měla čtyři stupně nad nulou, vzduch byl ještě o tři stupně teplejší, což jsou prý pro jejich sport podmínky až nadstandardní. Nevadila jim ani mírně nazelenalá barva vody v řece, kterou způsobilo zřejmě tání sněhu ve vyšších polohách. Každopádně ke kožní újmě u nikoho nedošlo.

Plavat se dá i v pětadevadesáti

Otužilci, kteří přijeli ze všech koutů České republiky a také ze slovenské Bratislavy, plavali na tratích dlouhých 100, 250, 500 a 750 metrů. Na tu nejdelší, jež byla plavána na čas a bodována do celostátního poháru, se vydalo nejvíc borců – tvořili téměř polovinu startujících. Na této trati dosahovali časů kolem patnácti minut.

Nechyběli ani plavci zvučných jmen, ve startovní listině byli zapsáni i dva pokořitelé kanálu La Manche: Richard Hahn a Petr Mihola. Zřejmě největší obdiv si ovšem vysloužil pětadevadesátiletý nestor našeho zimního plavání Ladislav Nicek z Olomouce. Ten podle vlastních slov již letos absolvoval osmý otužilecký podnik a v Chocni si zaplaval sto metrů. Na otázku, zda do Chocně přijede i v lednu příštího roku na tradiční „Zámecký okruh“, odpověděl s humorem: „Já bych chtěl, jen nevím, jestli ten můj organismus nebude zlobit, potvora. Možná je vám trochu divné, že si pětadevadesátiletý dědek ještě troufá vlézt do vody, ale dá se to dokázat. V Chocni jsme plaval opravdu mockrát a moc si mi tu líbí.“ Je pravda, že si choceňský závod pochvalovala i absolutní většina startujících, kteří po výstupu na břeh hovořili o „prima vodě“.

„Počet startujících nás velmi příjemně překvapil, takovou účast jsme nečekali. Svědčí to o tom, že je náš závod zavedený a oblíbený. Byli bychom rádi, kdyby podobně dobře dopadl i lednový ´Zámecký okruh´,“ bilancoval pro Deník Jiří Šejna z místního pořádajícího oddílu zimních plavců.