Záměr je od počátku součástí studie Romana Brychty, k níž se město přiklonilo při výběru projektu. V prostoru bude mj. velký sál, prostory pro Regionální muzeum Vysoké Mýto, mj. s expozici vězeňství, dále městská galerie či ubytování.

Minipivovar by měl navázat na dlouholetou tradici ve městě. „Má to logiku, dříve se vařilo pivo v každém měšťanském domě. Návštěvníkům by se nabídla atraktivní věc, která není obvyklá. Studie Romana Brychty totiž počítala s malým pivovarem v nově postavené části, kde by byla právě umístěna restaurace,“ podotkl k záměrům ředitel muzea Jiří Junek.

Pivo se vařilo ve Vysokém Mýtě ještě po druhé světové válce v objektu, jehož zbytky stojí za železniční tratí. Úpravy soudu budou stát desítky milionů korun, ty město nedokáže zaplatit, takže je musí uhradit dotací z Evropské unie. Pokud by se finance nepodařilo získat na první pokus, stejně se musí s rekonstrukcí začít a peníze získat na základě další žádosti nebo si vzít úvěr. Budova by totiž jinak chátrala dál. Pro turisty bude jistě zajímavé okusit točený místní pěnivý mok nebo si odvézt „lahváče“.