Poslanecká sněmovna v úterý navečer vyslovila nedůvěru vládě Mirka Topolánka. Opozice získala potřebných 101 hlasů, když vládu nepodpořili čtyři rebelové.

JAR. ZEDNÍK (Nestraníci)
starosta, Česká Třebová
„Dívám se na to jako pragmatik. Jestli se mě zeptáte, jestli jsem to čekal, tak to jsem tedy opravdu nečekal. Na druhou stranu, jestli to bude mít nějaký dopad, ukáží následující měsíce. Pokud jsem poslouchal vyjádření opozice, tak tato vláda, s jakýmsi mandátem, by měla fungovat do konce našeho předsednictví v EU, tedy do konce června. Myslím, že na předsednictví by to nemělo mít žádný vliv, je to naše vnitrostátní záležitost, Evropa to může vzít na vědomí. Summity, setkání a programy jsou naplánovány, proto nemyslím, že by to mělo ovlivnit předsednictví. A vliv na krizi? To je otázka… Přál bych si, aby to ekonomickou krizi u nás neovlivnilo. Z tohoto pohledu je pád vlády špatně, protože vláda nebude mít tak silný mandát a pokud jí opozice nepomůže, neprosadí vůbec nic.“

JOSEF KOPECKÝ (ODS)
ředitel ZŠ, Sopotnice
„Zcela upřímně, nečekal jsem to. Domníval jsem se, že rebelující ´zelené´ poslankyně, v rámci zachování svého mandátu, vládu podpoří. Takže lehce překvapený jsem, ale jedním dechem dodávám, že jsem rád, protože než se dál trápit bez většinové podpory, tato varianta je lepší jak pro ODS, tak pro Českou republiku.
A dopady? Pro Evropu bude komplikované vnímat českou vládu jako stabilního partnera. Na druhou stranu si myslím, že ti v Evropě, kteří dění sledovali, to dovedou rozklíčovat. Že vláda padla, je možná dobře i z hlediska řešení ekonomické krize. Vláda nebyla schopná prosadit reformy, které ODS slibovala. Paradoxně to může dát prostor nové vládě, aby reformy dotáhla.“

MARTIN NETOLICKÝ (ČSSD)
poradce hejtmana, Pardubice
„Musím upřímně říct, že pád vlády mě do jisté míry překvapil. Pokud jde o dopad na ekonomiku nebo předsednictví, myslím, že nemusí být tak velký, jak se ve sdělovacích prostředcích někdy uvání. Rozhodně se domnívám, že za současné situace by měla být ustavena prozatímní vláda, která by zásadní záležitosti národního hospodářství a předsednictví řešila.“ ⋌ (miš)