S návštěvností visutého mostu je vedení horského střediska prozatím spokojeno. „Podle našich očekávání se jedná o atraktivitu, která láká nejen domácí, ale i zahraniční turisty a přitahuje tak pozornost na další turistické cíle v širokém údolí,“ vysvětlil provozní ředitel Tomáš Drápal. Provozovatel spočítal, že ke 13. červnu nejdelší lávku světa pro pěší přešlo více než 45 tisíc lidí.

Kromě češtiny a polštiny jsou zde slyšet také další evropské jazyky. „Přidala se holandština, němčina i angličtina. Jsou tu ale také auta z Nizozemska, Belgie, Francie i Velké Británie. Přijíždí dokonce i hodně Japonců,“ přiblížil Drápal.

Podívejte se:

Resort Dolní Morava prý zvládá organizaci a díky on-line systému se v místě netvoří fronty. Obec si zatím s přílivem turistů poradí. „Zhruba 70 procent návštěvníků využilo možnosti koupit si vstupné předem. To je jeden z nástrojů, jak kontrolovat množství turistů ve středisku,“ dodal Drápal, podle kterého resort prozatím dosáhl požadovaného, tedy pozvolného tempa a pohybu turistů po celém areálu.

Noční můra místních: jednodenní turisté

Bezproblémový začátek sezóny potvrzuje také starosta Dolní Moravy Richard Novák. „Prozatím jsme nezaznamenali žádné zásadní problémy. V pracovním týdnu je provoz relativně normální, i když mírně zvýšený,“ uvedl Drápal.

Technické informace

· délka mostu: 721 metr
· výška od země: 95 metrů
· výška pylonů: 11,4 metru
· množství betonu: 1 030 m3
· průměr hlavního lana: 76 mm
· vlastní hmotnost mostu: 405 tun
· celková váha lan: 158 tun
· váha pomocných konstrukcí: 20 tun

Větší provoz pak pochopitelně nastává o víkendech. „Asi největší návštěvnost prozatím padla o minulém víkendu, který byl na polské straně prodloužený. To jsme zaznamenali skutečně zvýšenou dopravu,“ dodal. Podle něj hlavní dopravní zátěž přijde o prázdninách.

Dolní Morava nyní nabízí návštěvníkům asi 1 200 parkovacích stání. „Všechna jsou zatím neplacená,“ potvrdil ředitel resortu Martin Palán. Právě dopravní situace dlouhodobě trápí místní obyvatele, a to zejména od roku 2015, kdy se v místě otevřela hojně navštěvovaná Stezka v oblacích a do místa se začali sjíždět především jednodenní turisté.

Starosta nejednou naznačil, že si uvědomuje problematičnost celé stavby visutého mostu. „Tato atrakce je v územním plánu vyznačena dlouho. Dnes bychom se k takové věci stavěli jinak a s daleko větší opatrností,“ řekl před časem Novák. Ten byl už během schvalování záměru investora jako jeden ze dvou zastupitelů proti.

Z Králicka je oblíbená turistická destinace

Visutý most se veřejnosti poprvé otevřel v pátek 13. května. „Je tu úžasný výhled. Je nádherné vidět, že máme dost šikovných lidí, kteří zvládnou udělat něco tak světového,“ ocenil stavbu jeden z prvních návštěvníků Sky Bridge 721 Michal Hofírek.

Od visutého mostu si příliv turistů do regionu a restart cestovního ruchu po dlouhé covidové pauze slibuje také krajský radní pro cestovní ruch Alexandr Krejčíř.

„Nejnovější turistický cíl Sky Bridge 721 láká i turisty ze vzdálených destinací. Velká návštěvnost této atraktivity má už nyní viditelný efekt a zvyšuje návštěvnost turistických cílů v blízkosti, jako je například Králická pevnostní oblast, město Králíky nebo klášter Hedeč,“ popsal Krejčíř. Právě Bouda, kterou vlastní Pardubický kraj, může být dalším cílem velké řady turistů. V minulém roce byla navíc dokončena rekonstrukce vstupního objektu.