DANIEL DOSTRAŠIL
správce sboru jednoty bratrské, Ústí n. O.
Ano, určitě. Strach z islámu je na místě. Ale čeho se bojím, je nenávist vůči muslimským uprchlíkům. Setkal jsem se s názorem, že každý terorista je muslim. Ale není to pravda – irská IRA, baskičtí separatisté, Breivik a další neměli s islámem nic společného – jen byli vyšinutí. Strach z islámu jako náboženství, které vyznává dobyvatelství, je však na místě. Otázkou ale je, jak mu čelit. Jednoduchá řešení nefungují, přeju všem čtenářům, ať k nim nesklouznou.

PAVEL STRNAD
ředitel kulturního domu Na Střelnici, Králíky
Ano, bohužel, zcela jistě prohloubí. Bát bychom se ovšem neměli islámu, zvlášť když existuje mnoho variant této nauky, ale konkrétních lidí, kteří islám zneužívají k terorismu. Ale slovo „bát se" není přesné, se strachem se špatně žije a málo udělá. Měli bychom proti teroru bojovat vším, co máme k dispozici – vzděláváním, ekonomickou pomocí a samozřejmě zbraněmi tam, kde to jinak nejde. Těžko se ovšem chápe, kde jsou a co dělají všechny tajné služby a bezpečnostní složky, i když připouštím, že proti sebevražedným atentátníkům se zasahuje mimořádně obtížně. A na závěr – ne, já se nebojím islámu. Znovu jsem si u nás nedávno ověřil, že nebezpečnější je hloupost a fanatismus.

MARTIN VÍDENSKÝ
vlakvedoucí osobních vlaků, básník, Letohrad
Doufám, že tragické události, kterých jsme byli v posledních dnech svědky, nám úplně nezatemní mozky. Nemůžeme hned každého muslima považovat za teroristu. Spousta muslimů před terorismem utíká ze svých zemí. Současně si musíme (bohužel) uvědomit a přiznat, že aktéři zrůdných útoků v Paříži a v Bruselu se hlásili k radikálnímu islámu a vraždili ve jménu Alláha. Jestli se tedy něčeho bojím, tak lidské hlouposti, zaslepenosti, nepráva, lynčování, násilí, středověké krutosti a brutality ve jménu čehokoli. Současně mne znepokojuje naprostá zoufalost a bezradnost většiny evropských politiků. Závěrem přeji všem čtenářům Orlického deníku radostné Velikonoce a příjemné další jarní dny.

A co si myslíte vy? Napište nám do diskuze.