DANIEL DOSTRAŠIL
správce sboru jednoty bratrské, Ústí n. O.

Věčné stěžování na to, že je všechno drahé, mě unavuje. Většina zboží má tržní cenu, tedy co jsou ochotní lidé dát, na kolik stlačí cenu konkurence, jaké jsou výrobní náklady s tím vláda nic nenadělá. Ale firmy s monopolním postavením, ty je třeba hlídat: ČEZ, telefonní operátory atd. Chci, aby se zlevnila nafta, volání po Evropě, plyn, elektřina a léky. Naopak chci, aby se zvýšila spotřební daň na tabák a také odvody z hazardu.

LUDMILA MAREŠOVÁ
KESSELGRUBEROVÁ
středoškolská učitelka, Česká Třebová

Bědování nad všeobecnou drahotou není můj styl, kupuji to, nač mám. Obecně mě mrzí vysoké ceny knih, běžných léčiv a občas rozčiluje nesmyslně drahé oblečení. Ne že bych se v jeho nákupech zvlášť vyžívala, ale jestliže i značkové věci nakoupíte třeba v Anglii levněji než u nás, je to divné. Mám pocit, že čeští obchodníci dělají občas ze zákazníků hlupáky.

PAVEL STRNAD
ředitel kulturního domu Na Střelnici, Králíky

Cože?!? Pivo nebude levnější? To je skandál!! Kdo to sliboval? Kdo za to může? A zlevní alespoň koblihy? A teď vážně: je vysoce individuální, které zboží nebo služba připadá komu a jak předražené. Preferuji takový přístup, že co je pro mě drahé a na co nemám, to si prostě nekupuji. Nabídka zboží je tak široká, že se v každé cenové kategorii jistě najde nějaký výrobek, který potencionálního zákazníka uspokojí. Horší je to se službami, zvlášť na malém městě. Co je ale u nás opravdu dostupné, to je kulturní nabídka tak na viděnou v divadle, kině, muzeu či knihovně.

HANA CHVÁTILOVÁ
ředitelka ZUŠ Petra Ebena, Žamberk

Vše, co mi připadá extrémně drahé (luxusní oblečení a doplňky, šperky, kosmetika, plastické operace a různé náhrady), k životu nepotřebuji a nekupuji. Těžko dostupné se mi však zdají některé potřeby a pomůcky pro handicapované a dlouhodobě nemocné lidi. A tak nejvíc nechápu cenu vody. Ne té, která nám teče z kohoutků, ale balené vody. Jak může být cena neperlivé vody stejná, jako cena piva nebo ovocné šťávy? Ale ani to se mě vlastně netýká, protože piji pramenitou kohoutkovou žamberskou „venclovku" z jižní stráně. Doufám, že to není nedovolená reklama a přeji konečně jaro!

MARTIN VÍDENSKÝ
vlakvedoucí osobních vlaků, básník, Letohrad

To, že nebude levnější pivo, mi až tolik nevadí. Zarážející jsou přemrštěné ceny některých léků pro důchodce a veškerého sortimentu pro kojence a malé děti. Výživou počínaje a kvalitními botkami konče.