DANIEL DOSTRAŠIL
správce sboru jednoty bratrské, Ústí n. O.
Půst je dobrá zkušenost, důležitý je ale záměr, který člověka k postu vede. Můj nejdelší půst od jídla byl 12 ti denní a skvělé bylo, že nás bylo v postu několik a vzájemně jsme se podporovali. V únoru se mnoho mých přátel přidalo k Suchýmu únoru, tedy postu od alkoholu, což je vlastně veřejně soukromý happening Ligy otevřených mužů. Ježíš řekl, že některé věci v oblasti viditelné nebo duchovní, se pohnou jen modlitbou a postem. Všem doporučuji.

LUDMILA MAREŠOVÁ
KESSELGRUBEROVÁ
středoškolská učitelka, Česká Třebová
Párkrát jsem se nuceně postila ze zdravotních důvodů, ale jen krátkodobě. Vždycky to pro mě bylo těžké – pokud mi tedy právě nebylo špatně. Ráda věřím, že kontrolovaný půst tělu prospívá, tato metoda ale není pro mě. Bohužel.

PAVEL STRNAD
ředitel kulturního domu Na Střelnici, Králíky
Pokud se půstem myslí dlouhodobé radikální omezení příjmu potravy, tak ne, takový půst jsem nikdy nedržel. Při střevní chřipce a v podobných případech jsem jistě nejedl třeba i dva tři dny, ale to samozřejmě není cílený půst. Ono je těžké přestat jíst, když někde vaří tak dobře jako v naší školní jídelně… Postní doba znamená také abstinenci, což je v plesovém a karnevalovém období poměrně těžký oříšek. V neposlední řadě je postní období vyhrazeno ke konání dobrých skutků. Pokusím se tedy o zvýšenou aktivitu alespoň v této oblasti.

HANA CHVÁTILOVÁ
ředitelka ZUŠ Petra Ebena, Žamberk
Ačkoli si myslím, že vydržím a udržím vše, opravdový půst jsem nikdy nedržela. Ani žádné drastické diety a omezení. Jsem příznivcem rozumné zlaté střední cesty ve všem – včetně stravování. Pojem půst však nemusí nutně souviset jen se žaludkem. V minulosti jsem často měla půst po zdravém rozumu a dnes prahnu po chytrých myšlenkách a rozumných názorech. Kéž by se dal tento půst po čtyřiceti dnech ukončit!

MARTIN VÍDENSKÝ
vlakvedoucí osobních vlaků, básník, Letohrad
No, co se týče mě a půstu, tak je to asi tak. Na vojně jsme byli samí kluci a půst byl tedy logickým vyústěním dané situace. Vydržel jsem, přežil jsem a pro další život v civilu mě to naštěstí nijak nepoznamenalo…

A co si vy? Napište svůj názor do diskuze.