DANIEL DOSTRAŠIL
správce sboru jednoty bratrské, Ústí n. O.
Před deseti lety se při rekonstrukci boleslavského kláštera našla bedýnka s archívem biskupa jednoty bratrské, Matouše Konečného (†1622 v Brandýse n. O.). Obsahovala inventáře jednotlivých sborů, z počátku 17. století. A tak se stalo, že mi zavolal výzkumník z ČSAV a ptal se mě, jestli některé z předmětů, citovaných v tomto soupise, jsou po téměř 400 letech stále v majetku jednoty bratrské v Ústí nad Orlicí. A skutečně – před více než 100 lety se při rekonstrukci budovy našel kalich, který emigranti před odchodem zazdili v budově. Kalich přesně odpovídal popisu v archívu a tak se jako jediný dochovaný artefakt té doby dostal na Pražský hrad v rámci výstavy Umění české reformace – vedle sebe byl ve vitríně vystaven jak Konečného soupis, tak ústecký bratrský kalich. Poklady asi nejsou v hodnotě věcí samotných, ale v tom, co pro nás znamenají, v příbězích, které vyprávějí.

PAVEL STRNAD
ředitel kulturního domu Na Střelnici, Králíky
Nic cenného hmotné povahy jsem zatím nenašel. Přičítám to skutečnosti, že chodím s hlavou v oblacích, případně s nosem nahoru, a nedívám se pod nohy. Najít poklad vlastně ani netoužím, stačí mi, co mám. Co se týče cenností nehmotných, manželka říká, že jsem její poklad, jen mě vykopat. Zatím se tak nestalo, v podstatě jsem tedy stále zahrabán a čekám, až mě svět objeví. :-)

HANA CHVÁTILOVÁ
ředitelka ZUŠ Petra Ebena, Žamberk
Denně nacházím cenné věci, někdy dokonce poklady. Jsou to věci, které jsem v minulých dnech pohřešila, založila nebo docela ztratila. Ta radost z nálezu a chvilkové posílení vlastního sebevědomí! Asi to znáte také.
Chtěla bych najít klíč k moudrosti. Takový, který by nesloužil jen mně, ale byl by použitelný na všechny nemoudré tohoto světa. I nedobrovolně!

MARTIN VÍDENSKÝ
vlakvedoucí osobních vlaků, básník, Letohrad
Na poklady jsem věřil jako malý kluk. Velice dobře si pamatuji, jak jsme s kamarády považovali za poklad i doslova nepotřebné harampádí. Z toho už jsem samozřejmě vyrostl. Dnes mezi mé největší poklady patří mé zdraví (přiměřené věku), má přítelkyně a pár přátel, kterých si opravdu vážím. Hledání těch nablýskaných pokladů rád přenechám malým klukům, romantikům a snílkům. ⋌
⋌A co si vy? Napište svůj názor na: www.orlicky.denik.cz