DANIEL DOSTRAŠIL
správce sboru jednoty bratrské, Ústí n. O.
Zazpívám si, i když tělem budu na školení v Moravském krasu, na skautské základně uprostřed divočiny, duchem budu se souborem Alou Vivat na ústeckoorlickém náměstí. Díky podpoře města a místního spolku ČČK. Znám názory kritiků, že vánoční písně, dle tradice, do adventu nepatří. V mém porozumění ale mají tradice život podporovat, ne ho dusit. Proto i tuto novou tradici vítám a Deníku a pěveckým sborům držím palce.

LUDMILA MAREŠOVÁ KESSELGRUBEROVÁ
středoškolská učitelka, Česká Třebová
No, já jsem dost nezpěvná, ale takováto akce se mi líbí, podporuje pospolitost a pomáhá navodit vánoční náladu. Takže sama zpívat nebudu, ale poslouchat ano! A určitě při tom nebudu nikam spěchat.

PAVEL STRNAD
ředitel kulturního domu Na Střelnici, Králíky
Zazpívám si a zazpívám si rád, ačkoliv advent pohříchu moc klidně neprožívám. Kromě několika vánočních koncertů, na kterých se organizačně podílím, jsem město Králíky právě na akci Česko zpívá koledy přihlásil, protože jsem chtěl mít na mapě hvězdičku (vždycky totiž před Vánoci trochu zdětinštím). A díky hodným spolupracovnicím z řad naší ZUŠ budeme nejen zpívat vybrané koledy, ale představí se i dětský pěvecký sbor ZUŠ a dospělý „kostelíčkový" sbor. Horké nápoje zajištěny, osobně budu rozlévat Teplou Dášu (grog, ale místo rumu griotka). Je prý výborná na hlasivky…

HANA CHVÁTILOVÁ
ředitelka ZUŠ Petra Ebena, Žamberk
Zazpívám si i s našimi žáky na dvoře pivovaru Žamberecký kanec. Loni jsme v Žamberku zpívali poprvé a zájem byl značný. Proto letos doufáme v milosrdné počasí a zkusíme to venku. Adventní čas je pro naši školu a mě totéž jako pro zemědělce sklizeň. Ale snažíme si to i s dětmi užít a prožít a vždycky si uvědomit, komu a co svým vystoupením dáváme. A spěch a zmatky nechávám na jindy.

MARTIN VÍDENSKÝ
vlakvedoucí osobních vlaků, básník, Letohrad
Ve středu 10. 12. mám dle turnusu náročnou třináctihodinovou službu. Pokud se po šichtě někde stavím, budou možná i koledy. S ohledem na to, že v neděli 14. 12. najíždějí ČD na nový jízdní řád a mění se všechny turnusy, je pro mnohé železničáře adventní čas nejhektičtějším obdobím celého roku. Proto si v tomto období vážím každé chvilky, kdy se mohu zastavit, zhodnotit uplynulý rok, tiše si zameditovat, zavzpomínat a poděkovat…