V sobotu se připojí i Muzeum starých strojů a technologií v Žamberku (od 10 do 17 hodin). „K vidění budou unikátní exponáty z naší sbírky, zejména pak funkční stroje – parní válce Zettelmayer, parní nákladní automobil Škoda Sentinel, zemědělské lokomobily a stabilní motory. Nebudou chybět ani prohlídky samotného areálu, jízdy historických automobilů," zve za muzeum Zora Střelcová.

Dny evropského dědictví otevírají historické památky a zajímavé objekty. Které zaujaly vás a doporučili byste je k návštěvě ostatním?

DANIEL DOSTRAŠIL
správce sboru jednoty bratrské, Ústí n. O.
Dan Dostrašil
Přiznám se, že jsem se o akci dozvěděl až z vaší otázky. A protože v nejbližším okolí Ústí nad Orlicí žádná památka zpřístupněna není, ani se osobně nechystám na žádný průzkum. Ale zaujaly mě objekty otevřené v Litomyšli a ve Vysokém Mýtě. A protože mě služební cesty v září několikrát zavedou do Liberce, rád bych se podíval na obnovený salónek na Ještědu. Všem přeju, aby si září užili naplno, počasí – nepočasí, škola-neškola.

LUDMILA MAREŠOVÁ
KESSELGRUBEROVÁ
středoškolská učitelka, Česká Třebová
Ludmila Marešová Kesselgruberová
Všem rozhodně doporučuji návštěvu gymnaziální budovy v Litomyšli. Není sice příliš starobylá – stojí od roku 1923 – má ale své kouzlo. A hlavně, v tyto dny mohou návštěvníci vystoupat na gymnaziální věž a dopřát si neobvyklý a působivý pohled na celé město. Je to mimořádný zážitek, nenechte si ho ujít!

PAVEL STRNAD
ředitel kulturního domu Na Střelnici, Králíky
Pavel Strnad
Na Králicku je několik významných objektů, které stojí za návštěvu. V první řadě je to přímo komplex objektů, a sice pevnostní stavby z 30. let minulého století. Bunkrům a tvrzím byl dokonce věnován jeden z minulých ročníků Dnů evropského dědictví (technické a fortifikační památky). Letos bych doporučil prohlídku poutního kostela Nanebevzetí Panny Marie s přilehlými ambity, klášterem, poutním domem a památníkem internace. Na kopci, kterému místní říkají krátce „klášter", ale jmenuje se Hora Matky Boží, poutní kostel stojí už 304 let. A tuto neděli se v něm od 15 hodin koná nádherný koncert pěveckého sdružení Schola Gregoriana Pragensis pod vedením Davida Ebena, který mám tu čest pořádat. Srdečně zvu čtenáře Orlického deníku!

HANA CHVÁTILOVÁ
ředitelka ZUŠ Petra Ebena, Žamberk
Hana Chvátilová
Strávila jsem první zářijový týden ve Francii, a tak zůstanu tam. Ve vesničce Scy-Chazelles u města Metz je malý, typicky francouzský dům z 18. století s krásnou zahradou. Celý produktivní život tu prožil Robert Schuman, nazývaný otcem sjednocené Evropy. Nebyl ochoten se smířit s myšlenkou, že co evropská generace, to nějaká válka. Začal nejen snít o změně, ale intenzivně na ní pracovat, až v roce 1950 položil základy dnešní Evropské unie. Působivě uspořádaná expozice a podněty k zamyšlení. Buďme šťastní a pyšní na to, že jsme „Evropané"!