DANIEL DOSTRAŠIL
správce sboru jednoty bratrské, Ústí n. O.
Dan Dostrašil
Kdo nevolí, neměl by si pak stěžovat. Takže já určitě volit půjdu. Je to pro mě svátek demokracie, můžu vybírat z více možností, ne jako moji rodiče kdysi. Pro mne nejde ve volbách do EU ani tak o ekologii nebo ekonomii, jako spíš o zdravý rozum, morálku a etiku, takže i podle toho si vybírám zástupce, kterému dám za sebe mandát. Někoho, kdo má za sebou kus práce a kdo má předpoklad tam za Čechy udělat trochu práce. Dávám i na zkušenosti kamarádů, kteří některé kandidáty na čelních pozicích osobně znají.

LUDMILA MAREŠOVÁ KESSELGRUBEROVÁ
středoškolská učitelka, Česká Třebová
Ludmila Marešová Kesselgruberová
Ano, k volbám se chystám a ve výběru kandidátů mám tentokrát nebývale jasno. Jak už jsem se vyjadřovala dřív, Evropská unie není má oblíbená instituce, uvědomuji si ale její vliv na dění u nás, a proto výběr europoslance nechci podcenit. Myslím, že mezinárodní instituce typu EU by měla řešit rámcové záležitosti a vytvářet podmínky k jejich konkretizaci v jednotlivých státech, nikoliv upírat třeba rumu jeho jméno.

PAVEL STRNAD
ředitel kulturního domu Na Střelnici, Králíky
Pavel Strnad
Volím, rozhodně volím. Považuji to za jedno z největších občanských a politických práv, za něco, čeho se člověk nesmí vzdát, nechce-li připustit postupný úpadek demokracie. Svobodné volby jsou naprostý základ a za těch téměř pětadvacet let od konce komunistické totality jsem vynechal snad jen jednou. Myslím samozřejmě veškeré volby, nejen evropské. Evropská unie by měla řešit svá prioritní témata: společný trh, společnou obranu a dále jednotlivé oblasti spolupráce (cla, zemědělství, justici, ekologii apod.), tedy nic nového pod sluncem.

HANA CHVÁTILOVÁ
ředitelka ZUŠ Petra Ebena, Žamberk
Hana Chvátilová
Tentokrát nevolím, budu v Lotyšsku. Ale volit bych šla. Do Evropské unie jsme vstupovali s nadšením a důvěrou, která mnohým vyprchala. Přesto v ni věřím a doufám v její budoucnost. A co by měla řešit? Po vzoru Spojených států amerických věci, které jsou důležité pro všechny členy. Podněcovat vývoj a hospodářskou prosperitu, zaručovat bezpečnost, pečovat o rovnoprávnost členů a jiné. Ale hlavně stejně jednoduše a funkčně jako v USA.

MARTIN VÍDENSKÝ
vlakvedoucí osobních vlaků, básník, Letohrad
Martin Vídenský, básník z Letohradu, na vrcholu slovenského Velkého Choče (snímek z letošního září).
Vzhledem ke svému euroskepticizmu považuji i neúčast u voleb za volbu. Jsou tu ale i strany (hnutí), které s mými názory docela slušně rezonují, tak uvidíme. Problémů, které by měla současná EU co nejdříve vyřešit, je víc než dost…