Dan Dostrašil

DANIEL DOSTRAŠIL

správce sboru jednoty bratrské, Ústí n. O.

Jsem pro přijetí. Euro nám pomůže v obchodování s okolními zeměmi. Úděl Evropské unie sdílíme tak jako tak. Ne, že bych byl nadšeným eurooptimistou, ale nejsem ani odpůrcem EU. Nedávno se k euru připojily pobaltské země, posílilo to jejich integraci s Evropou. Odpadnou převodní kurzy, výměna valut před cestami do většiny okolních zemí a národní bance (resp. politikům, kteří ji kontrolují) odpadne pokušení „dotisknout sem tam nějaké bankovky". Přijetí eura samo o sobě ekonomickou krizi nevyřeší, ale taky ji neprohloubí. Zpátky se můžeme vrátit kdykoli.

Ludmila Marešová Kesselgruberová

LUDMILA MAREŠOVÁ KESSELGRUBEROVÁ

středoškolská učitelka, Česká Třebová

Z ekonomického hlediska neumím výhody a nevýhody eura posoudit, mohu tedy vyjádřit jen vlastní, ne zcela kvalifikovaný názor. Po zkušenostech odjinud třeba z Německa, Řecka nebo Slovenska je zjevné, že euro přineslo ztížení ekonomické situace zejména nižších příjmových vrstev. A toho se bojím. Pro mě je navíc česká koruna i záležitostí citovou, dokonce i výtvarnou, takže bych si ji nejraději nechala.

Pavel Strnad

PAVEL STRNAD

ředitel kulturního domu Na Střelnici, Králíky

Při vstupu do Evropské unie, se kterým před deseti lety v referendu souhlasila většina Čechů, jsme se k přijetí eura zavázali. Dnes prý podle průzkumů skoro tři čtvrtiny Čechů s přijetím eura nesouhlasí. Na jedné straně musíme plnit své závazky, na straně druhé si ze školy pamatuji poznatky o tom, jak ekonomice prospívá, když se může pomocí pohyblivého kurzu pružně reagovat na aktuální hospodářskou situaci. Pro přijetí existuje mnoho dobrých důvodů, pro pokračování s národní měnou také. Proto navrhuji uspořádat celonárodní setkání a tam to rozhodnout symbolicky: hodíme si korunou!

Hana Chvátilová

HANA CHVÁTILOVÁ

ředitelka ZUŠ Petra Ebena, Žamberk

Nejsem podnikatel a národohospodářská stránka problému mi uniká. Jsem odkázána na komentáře, které se mnohdy rozcházejí. A tak mluvím čistě za sebe. Hodně cestuji nejčastěji po Evropě. Asi bych si svého „euroobčanství" ještě více užívala s eury v kapse. Ale v době platebních karet mi různé měny vlastně starosti nedělají. A mám ráda ono přendávání peněz těsně za hranicí! A tak vlastně nikam nespěchám.

Martin Vídenský, básník z Letohradu, na vrcholu slovenského Velkého Choče (snímek z letošního září).

MARTIN VÍDENSKÝ

vlakvedoucí osobních vlaků, básník, Letohrad

Před čtrnácti dny jsem napsal, že se přikláním k euroskeptikům. Dnes přidám pouze to, že v otázce přijetí eura mám celkem jasno. Odpovídám NE! Přijetí eura může být zajímavé pro velké podniky a nadnárodní korporace, ale pro obyčejné lidi to bude těžká rána a citelný zásah do jejich peněženek (stačí se zeptat bratrů Slováků). Jsme malá jedinečná zemička v srdci Evropy. Myslím, že bychom se měli začít starat o ten náš malý rybníček a nehrát si tu na velkou námořničinu…(re)

A jaký je váš názor?