Dan Dostrašil

DANIEL DOSTRAŠIL
správce sboru jednoty bratrské, Ústí n. O.
Bojím se, že obojí vedle sebe existuje. Dušičky mají svou tradici, jde o rodinné a duchovní hodnoty. Halloween podporují média (pořady především z USA), obchodníci (sezonní zboží s motivem dýní) a obecně tu existuje podprahová přitažlivost duchařiny a okultismu. Myslím, že nemá smysl bojovat proti Halloweenu, je to jako bojovat proti Santa Clausovi, Coca-Cola stejně nakonec vyhraje díky vysokému obsahu cukru, bublinkám, kofeinu a drahé reklamě. Mám naději, že vyznavači Halloweenu nakonec sami z trapných her na zombíky vyrostou a objeví krásu tichého rozjímání mezi svíčkami na hřbitovech.

Ludmila Marešová Kesselgruberová

LUDMILA MAREŠOVÁ KESSELGRUBEROVÁ
středoškolská učitelka, Česká Třebová
Myslím, že mohou. Halloween je víc zábavný, přitakává životu a bude tak přitažlivý hlavně pro mladší generace. Dušičky budou možná bližší zralejším lidem a těm, komu už někdo blízký odešel. Připomínají, že život je konečný, ukazují tak na hodnoty mnohem hlubší a vážnější. Mně osobně Halloween neoslovuje, zato Dušičky mám ráda moc.

Hana Chvátilová

HANA CHVÁTILOVÁ
ředitelka ZUŠ Petra Ebena, Žamberk
Mohou a už existují. Nikdo z nás dospělých nechce dětem zkazit radost z vydlabávání dýní a z dalších věcí s nimi spojených. Je to však záležitost přejatá a mnohdy ji neprovází ani dostatek informací  o původu a jádru tohoto svátku. Tradiční Dušičky však Halloween určitě nevytlačí a doufám, že ve většině rodin zůstanou Dušičky tím pravým dnem vzpomínky na naše předky. Ať tak či tak, zapálená svíčka, která prozáří podzimní dny, je společná oběma.

Martin Vídenský, básník z Letohradu, na vrcholu slovenského Velkého Choče (snímek z letošního září).

MARTIN VÍDENSKÝ
vlakvedoucí osobních vlaků, básník, Letohrad
V České republice jsou Dušičky vedle Vánoc největším svátkem, který pozůstalí oslavují vzpomínkou, květinovým darem, zapálením svíčky… V anglosaských zemích je oslava památky zesnulých spojena s veselicí Halloween. U nás nejde o tradiční svátek. Některé domácnosti si před dům symbolicky dávají vydlabané dýně, ale obvykle nejsou připravené na zastrašování (Koledu, nebo vám něco provedu!) a kanadské žertíky (pomalování automobilů, dveří, zubní pasta na dveřích…). Tím pádem se tyto domácnosti do Halloweenu plně nezapojují. A pokud jde o mne, tak já před nezřízenou veselicí dávám přednost tiché vzpomínce..

Napište svůj názor do diskuze.