Dan Dostrašil

DANIEL DOSTRAŠIL
správce sboru jednoty bratrské, Ústí n. O.
Den otců – rozhodně ano. Muži zoufale hledají potvrzení, že jsou úspěšní. V práci, sportu, v koníčcích ho dostávají relativně snadno a relativně rychle. „Pro trochu chvály šel bych světa kraj…" by byla verze známé básničky pro muže. A proto tolik mužů upřednostní svou práci, své koníčky, sport a podobně před rodinou, kde jde o běh na velmi dlouhou trať. Výsledek? Osamělé matky, děti bez tátů a frustrovaní osamělí muži nahrazující smysl života závislostmi na všem možném…
Nefungující, nemocná společnost – kde jsou moudří stařešinové,  kde jsou dobré mužské vzory? Proto myslím, že nejen na Den otců, ale neustále je třeba myslet na oceňování mužů, kteří odpovědně přijali role otce, dědy, strýce, pěstouna… Zkusme začít třeba už tuto neděli, na Den otců.

Ludmila Marešová Kesselgruberová

LUDMILA MAREŠOVÁ KESSELGRUBEROVÁ
středoškolská učitelka, Česká Třebová
Upřímně řečeno, smysl takovéhoto počínání mi uniká. Zdůrazňování Dne otců těžko povede k řešení jakéhokoliv problému s otcovstvím spojeného. Skutečně mě tedy nenapadá, k čemu by to mohlo být dobré.

Pavel Strnad

PAVEL STRNAD
ředitel kulturního domu Na Střelnici, Králíky
Pokud to připomínání bude vkusné a bude akcentovat podstatné a důležité rysy otcovství (láska, odpovědnost, výchova, životní vzor a příklad), tak proč ne. Nerad bych, aby se celá věc proměnila v další kampaň reklamních agentur. Zaznamenal jsem ale zajímavé plakáty ve smyslu „Na Den otců pozvi tátu na pivo" a musím říct, že tak by se mi to opravdu líbilo! Jsem tedy zvědav, jestli čtu plakáty jen já, nebo i naše dospělé děti.

Hana Chvátilová

HANA CHVÁTILOVÁ
ředitelka ZUŠ Petra Ebena, Žamberk
Význam Dne matek je nám všem jasný. Jde o oslavu mateřství, matek a dříve i plodnosti (už ve starověku). Ale že tradici oslav Dne otců založila jedna Američanka na památku svého otce, který se o ni a její čtyři sourozence vzorně staral po smrti své ženy, se moc neví. A proto bych Den otců vymezila pro ty, kteří se dovedou se ženami podělit o nelehký rodičovský úkol a občas ho i docela převzít. A nemusejí při tom ani ovdovět!

Martin Vídenský, básník z Letohradu, na vrcholu slovenského Velkého Choče (snímek z letošního září).

MARTIN VÍDENSKÝ
vlakvedoucí osobních vlaků, básník, Letohrad
Myslím, že na podobnou otázku jsme odpovídali přesně před rokem a můj názor se od té doby nezměnil. Dnes už máme v kalendáři dny všeličeho a já se obávám, že se vytrácí jakási spontánnost a přirozenost. Brzy se bez předem daného naprogramování nebudeme umět usmát, natož něco slavit. Já osobně k tomu, abych svému tatínkovi řekl, že ho mám rád a že jsem moc rád, že tu (s námi) stále je, žádný svátek nepotřebuji. (re)

A jaký názor máte vy? Diskutujte!