Dan Dostrašil

DANIEL DOSTRAŠIL
správce sboru jednoty bratrské, Ústí n. O.

Znám lidi, kteří si v kamenném obchodě věc prohlédnou a vyzkoušejí a pak si ji koupí levněji přes internet. Jsou spokojení, dokud se jim nepokazí. Nicméně Vánoce nejsou o dárcích a nakupování, jsou o Dárku, který celé lidstvo dostalo v Betlémě. Doporučuji raději než do obchodů zajít do spící přírody, majestátního kostela s betlémem, nebo jen tak se v klidu domova ohlédnout za uplynulým rokem a poděkovat. Když to neuděláme, ukradne nám Vánoce tlustý marketingový Santa.

kLudmila Marešová Kesselgruberová

LUDMILA MAREŠOVÁ KESSELGRUBEROVÁ
středoškolská učitelka, Česká Třebová

Tak i tak. Co nemůžu sehnat v nějakém blízkém obchodě a nebo zajímavé a překvapivé věci hledám, nacházím a nakupuji po internetu. Kousky oblečení, na kterých mi záleží, dobré boty a cokoliv, co má zdravotnický rozměr, to raději vyberu v kamenné prodejně. Špatné zkušenosti zatím nemám jedině že snad se mi něco v reálu nelíbilo.

Pavel Strnad

PAVEL STRNAD
ředitel kulturního domu Na Střelnici, Králíky

Dárky nakupuji pokud možno v kamenných obchodech, ale nikoliv proto, že bych nedůvěřoval e-shopům. Prostě mám ten nákup spojený s předvánoční atmosférou, chci dárek vzít do ruky, vybírat a přemýšlet, jestli udělá radost. Jsou to volné chvíle, odpočívám u toho. Už jsem párkrát prožil tu hroznou frázi, že ten, který daruje, má větší radost než obdarovaný. Jinak s e-shopy mám samé dobré zkušenosti, myslím, že naprostá většina z nich je poctivá.

Hana Chvátilová

HANA CHVÁTILOVÁ
ředitelka ZUŠ Petra Ebena, Žamberk

Nakupuji na internetu čím dál častěji. Kvůli úspoře času, který pak mohu věnovat radostnějším činnostem. Letošní Vánoce budou u nás téměř ve znamení internetu (většina příslušníků naší široké rodiny dostane dárek z e-shopu Radioservisu Českého rozhlasu). Ale jsou věci, které je krásné koupit osobně a u určitého prodejce. Negativní zkušenost s nakupováním na internetu mě zatím zcela minula.

Martin Vídenský, básník z Letohradu, na vrcholu slovenského Velkého Choče (snímek z letošního září).

MARTIN VÍDENSKÝ
vlakvedoucí osobních vlaků, básník, Letohrad

Internetových obchodů (e-shopů) využívám už nějaký ten pátek hlavně k nákupu hudby a knih. S tímto druhem nakupování jsem celkem spokojen (ušetřím tak čas a někdy i dost peněz), a proto tohoto způsobu využiji i k nákupu několika vánočních dárků. Některé zboží je však dobré si předem prohlédnout (vyzkoušet) a v tom případě nezbývá, než jít nasát předvánoční nákupní horečku přímo do kamenných obchodů. Mohu tedy zodpovědně říci, že obě tyto možnosti vesele kombinuji.

A co si myslíte vy? Napište!