Na dva dny se totiž široké veřejnosti otevřela experimentální pravěká osada Křivolík, ve které se konal další z Festivalů oživlého pravěku.

Osada se znatelně rozrostla

Počasí festivalu přálo, a tak si do Křivolíku našly cestu stovky návštěvníků. Ti, co si nenechali ujít prohlídku celého areálu s odborným výkladem, absolvovali exkurs do doby lovců a sběračů, ale i prvních zemědělců, kovolitců a zpracovatelů železa. Dozvěděli se hodně o výrobě oděvů, mohli si umlet mouku a upéct vlastní placku, viděli stříhání ovcí. Přiblíženo jim bylo také náboženství i „poslední věci“ tehdejších lidí. Vyvrcholením programu se pak stala ukázka germánského rituálu obětování v bažinné svatyni. A nemohly chybět ani oblíbené soutěže určené dětem.
„Festival se v této formě koná potřetí. V rámci pravěké krajiny jsme se dost rozrostli a můžeme nabídnout daleko pestřejší program, který odpovídá pravěkému světu, jenž nebyl rozhodně jednotvárný, naopak byl dost bohatý,“ řekl Deníku David Maršálek z pořádajícího sdružení Bacrie.

Opravdu zírám, říká jedna z návštěvnic

„Děti sice očekávaly, že tu uvidí ty úplně první pralidi, Ondru zajímá pravěk a mamuti, ale jsou nadšené, protože toho hodně viděly a mohly si i něco vyzkoušet, je to tu moc zajímavé,“ hodnotila Lenka Kašparová, která se svými ratolestmi zavítala do Křivolíku z Ústí. Mezi návštěvníky byla i rodina Pavla Tacla, majitele unikátního Muzea řemesel v Letohradě. Také on se na adresu nadšenců z Bacrie vyjádřil pochvalně: „Je to tu opravdu hezké a poučné, určitě to zaujme i děti. Akce je povedená a organizátoři zaslouží obdiv. Jen nám tu je po dvou hodinách trochu zima,“ prohlásil s úsměvem.
Také Jana Staňková z Knapovce byla nadšená. „Mám to štěstí, že historii téhle osady znám od samotného začátku. Od prvního nápadu Davida Maršálka až po současnost. A když dnes vidím, co on a lidé kolem něho dokázali, jak umí nádherně využít prostor tohoto relativně stísněného a mokrého údolí, tak opravdu zírám. A fandím jim. Mají to vymyšlené, je tu krásně předváděný soulad života člověka s přírodou, což je mi hodně blízké. Festival je inspirativní a tvořivý, takže mi připadá přirozené, že sem lidé i s dětmi přicházejí a umí to i ocenit,“ uvedla.