Petr Hájek, jednička sdružení Oušťáci, nedávno řekl v rozhovoru Orlickému deníku, že je připraven dál pracovat pro město, nejlépe v pozici starosty. Konkurenci bude mít v Ústí nad Orlicí  slušnou, mezi lídry jedné z osmi kandidátek je kupříkladu i někdejší ústecký starosta Jiří Čepelka. Bude se konat jeho comeback? Ptají se mnozí. To samozřejmě ukáží až samotné volby…

Současní starostové či starostky jsou lídry kandidátek také v České Třebové, Lanškrouně, Letohradu, Žamberku, Vysokém Mýtě, Králíkách a Jablonném nad Orlicí. Podobně jako Petr Hájek v Ústí budou někteří z nich mít  proti sobě v boji o radnice bývalé starosty, kteří jsou na čele konkurenčních kandidátek. V Králíkách konkuruje Janě Ponocné Dušan Krabec,  Miloslavu Souškovi ve Vysokém Mýtě pak Martin Krejza, žamberskému Jiřímu Dytrtovi  Tomáš Kalous.

V Chocni a Brandýse nad Orlicí už současné starosty v čele kandidátek nenajdete. Miroslav Kučera je sice na kandidátce choceňské ODS, ale až na sedmém místě. Jméno brandýského Petra Tomáška pak na kandidátkách zaregistrovaných v nejmenším městě okresu vůbec nenajdete. „Nekandidovat jsem se rozhodl po zralé úvaze. Šedesát sedm dnes sice není žádný věk, ale myslím si, že po osmi letech ve funkci nastalo období, kdy je vhodné nechat se ve vedení radnice vystřídat. Navíc upřímně říkám, že jako kandidát za ODS bych asi při současné politické situaci neměl moc šancí, i když v komunální politice by se na to nemělo až tak hledět. A nakonec se už i těším, že ve svém věku už budu plnoprávně v penzi," svěřil se starosta Brandýsa.

„Už jsem se nechtěl politicky angažovat, a jak jsem říkal, osm let ve vedení radnice mi úplně stačí. Když vidím kandidátky, které v Brandýse pro komunální volby jsou, vnímám, že na nich figurují mladí lidé. Tak jim dejme prostor," dodal  Petr Tomášek. A jak bude trávit svůj čas? „Budeme prostě spolu s manželkou, která už je pár let v penzi. Budeme si užívat zaslouženého odpočinku," svěřil se brandýský starosta.

Bude to ale samozřejmě odpočinek aktivní, o Petru Tomáškovi se ví, že je velmi dobrým hráčem bowlingu a také vášnivým divadelníkem. „Divadlo i s manželkou hrajeme, budeme ho hrát dál. V souboru nacvičujeme stále nové a nové hry. A určitě nechci skončit ani s bowlingem, naopak bych se pořád rád udržoval na úrovni, na které jsem, to znamená i na té republikové," prozradil. Volný čas chce ovšem věnovat také věcem, které mu doma „stály". „Mám zpracovávat spoustu filmů, chci si taky konečně něco pořádného v klidu přečíst. A taky jsem zatím neměl čas se plně věnovat vnoučatům. A synové v Praze nás oba potřebují, jejich děti začaly chodit do školy, je třeba je vyzvedávat, jezdit s nimi tramvají a podobně. Na to se taky moc těším," uzavřel Petr Tomášek.
Choceňský starosta Miroslav Kučera Orlickému deníku potvrdil, že je sice na kandidátce ODS, o post starosty ale usilovat nechce. Jeho bilance působení v komunální politice je přitom úctyhodná. Na místě nejvyššího  radního byl třináct let, jedenáct let před tím pak byl místostarostou.