„Vesnice je rozhádaná, dva zastupitelé chtějí kvůli sporům odstoupit, jedna zastupitelka je psychicky na dně,“ říká nešťastně Josef Faltus, starosta obce Sobkovice. Také tam už odpor části obyvatel a chalupářů vrcholí. Sobkovice s nedalekým Studeným spojuje záměr na výstavbu dvou větrníků s názvem VTE Sobkovice – Studené. Záměr je prozatím ve stadiu zjišťovacího řízení – to proběhlo a po vypořádání připomínek vydal v dubnu loňského roku Odbor životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Pardubického kraje závěr zjišťovacího řízení, v němž vznesl řadu požadavků.
Informace ano, ale jen někomu?
Ve Studeném se nedávno, po bouřlivé veřejné schůzi za účasti zástupce investora, uskutečnila anketa, která výstavbě větrníku řekla jednoznačné „ne“. Ze 126 oprávněných hlasujících se dostavilo sto a 86 bylo proti. Sobkovice se vydaly stejnou cestou a místo původně zamýšleného referenda se zastupitelé rozhodli pro anketu, jejíž výsledky chtějí brát za definitivní.
Ze setkání s investorem, který do obce poprvé zavítá, ačkoliv záměr byl zveřejněn již v březnu loňského roku, se však rozhodli vyloučit chalupáře a lidi z okolí. Proč? „Nechci, aby se to zase hádalo. Nemám problém komunikovat s kýmkoli, to je pro mě základ. Ale stylem, který odpůrci nastavili? Napadají všechno, že je to podplacené. Investor sem ani nechtěl přijet po tom, co se dělo ve Studeném. Navrhoval jsem druhé straně, ať si udělá svoji schůzku,“ říká starosta.
„Všichni z okolí máme nárok na veškeré informace o plánované výstavbě VTE, ale nebudeme se s nikým strkat ve dveřích, je to pod úroveň,“ reaguje člen petičního výboru Dušan Kmoníček na to, jak vnímají odpůrci své vyloučení z dnešní schůzky, již zastupitelé nazvali jako setkání zástupců společnosti Windtex s trvale žijícími občany obce Sobkovice.
Dopad výstavby vnímá v širším měřítku. „Máme asi pět set podpisů na petici proti výstavbě větrných elektráren, podepsali ji místní, obyvatelé Nekoře, Těchonína, Jablonného (to k záměru 7. 4. 2010 vydalo negativní stanovisko, pozn. aut.), Studeného. Všichni to mají blízko, ale Sobkovice tvrdí, že se to týká jen jich,“ říká Kmoníček.
Proti větrníkům jsou i v Polsku
Ve středu s delegací z Kladska navštívil hejtmana Radko Martínka. Hájil tam mimo jiné názor, že výstavba odradí řadu lidí z velkých měst, kteří právě kvůli krajině hodlají do oblasti „přesídlit“ a přinést tam potažmo peníze z daní i případných investic. Zdůrazňuje především, že by se jednotlivé záměry neměly vnímat samostatně, ale společně. „Je tu kumulace záměrů až na devatenáct větrných elektráren,“ dodává.
V Sobkovicích by mohly podle starosty vyrůst dva větrníky, i když záměr VTE Sobkovice – Studené počítá s jedním. Studené řeklo tomu svému „ne“, územní plán Sobkovic však umožňuje výstavbu dvou, a to na Faltusově a Černém kopci. Zatímco Josef Faltus připouští výstavbu dvou větrných elektráren jako možnou, zastupitel ze Studeného Luboš Jandejsek jen kroutí hlavou. „Po loňských podzimních volbách jsme navštívili zastupitelstvo v Sobkovicích a nastínili jsme jim situaci. Bylo to neoficiální sezení, ale starosta Sobkovic se vyjádřil tím způsobem, že pokud záměr ´skácí´na Studeném, odstoupí od něj také,“ diví se zastupitel.