Přišli nejen Mladkovští, ale také obyvatelé Lichkova, kde mají také větrníky vyrůst, a dalších obcí, a to i z Polska. Proti nim usedli zastupitelé a zástupci investorů – firem Eldaco a Synergion.
Mnohahodinovou diskuzi zahájil starosta Mladkova Teodor Šmok, který rekapituloval vývoj obou projektů. Zároveň se snažil vyvrátit obavy občanů o pokles cen nemovitostí a pozemků vlivem výstavby a vysvětlit hlavní důvody, proč vedení s výstavbou souhlasí. „Ceny nemovitostí určuje hlavně dopravní obslužnost obce, škola, lékař, obchod, lékárna, kanalizace a podobně. My zatím lidem tento servis, s finanční podporou obce, nabízíme. A oni zatím zůstávají. V takové situaci se finanční prostředky dostávají na první místo. Potom si můžeme zajistit buď stálý příjem, nebo třeba zvýšit daň z nemovitosti,“ vysvětloval starosta.
U mikrofonu starostu vystřídal Lukáš Ryba, zástupce firmy Eldaco. Ten přítomné především ujistil, že na Kostelním vrchu ve Vlčkovicích se připravuje výstavba dvou větrníků, ne čtyř, jak se původně plánovalo. Společnost Synergion, jež chce na Hraničním vrchu mezi Mladkovem a Lichkovem stavět sedm větrníků, měla početnější zastoupení. „Za tři roky nikdo nic nechtěl vědět, nezaznamenal jsem žádný pokus o komunikaci,“ uvedl svůj výstup Jiří Langer. Dále předseda dozorčí rady Synergion Mladkov vyvracel a vysvětloval obavy týkající se například hluku. „Posudky vypracovávali největší experti v zemi,“ zdůraznil mimo jiné. Připustil, že společnost větrníky staví s výhledem zisku, zároveň ale připomněl, že Česko se zavázalo do roku 2020 produkovat 13% své spotřeby energie z takzvaných obnovitelných zdrojů. A větrné elektrárny mají podle něj největší potenciál.
S připomínkami k praktikám zastupitelstva vystoupila skupina Mladkovských a poté už začaly sálem hýbat emoce při očekávané diskuzi.
„Lidi, jsou to vaše životy, zdědili jste tu pozemky, tak si je chraňte,“ vyzýval Luboš Jandejsek, zastupitel obce Studené. „Bude to váš zisk za cenu velkých ztrát, které utrpíme my, zdejší obyvatelé a chalupáři,“ upozornila Hana Navrátilová. S ní mohla jen souhlasit spolumajitelka Kašparovy chaty na Adamu, ta se obává, že výhled na Jeseníky vrtule zničí. „Peníze vůbec nejsou podstatné, je to Jidášův groš, za který zaprodáte tuto krajinu. Předkové by se za vás styděli, raději by se uskromnili,“ přidal komentář Josef Kvičera.
Kromě prohlášení padly i konkrétní dotazy, například na změny územního plánu obce. O rozruch se postaral i zastupitel Ivan Bok se svým prohlášením, že smlouvu mezi obcí a Synergion Mladkov z 8. 2. 2008 považuje na základě právního rozboru za neplatnou. Je tedy zřejmé, že výstavbu větrných elektráren čeká kromě běžných postupů ještě dlouhá diskuze.