Měsíc bude 7. března v 18 hodin a 14 minut v novu. V tomto týdnu prochází na obloze souhvězdími Střelce, Kozoroha, Vodnáře a Ryb. Včera ráno se promítal poblíž Jupitera, dne 5. března ráno se promítá nedaleko Merkura a Venuše, poblíž se nachází také planeta Neptun.

Týž den dojde k zákrytu Merkura a Venuše Měsícem, úkaz však z našeho území není pozorovatelný.

Planety viditelné okem: Merkur a Venuše vycházejí za svítání krátce před začátkem občanského soumraku (občanský soumrak je doba před východem /a po západu/ Slunce, kdy Slunce ještě není víc než 6 stupňů pod obzorem. V této době je ještě možné venku vykonávat většinu běžných činností bez umělého osvětlení). K pozorování Merkura a Venuše je výhodné použít triedr. Obě planety najdeme v souhvězdí Kozoroha, velmi nízko nad východojihovýchodem. Období viditelnosti obou planet končí; Merkur se na večerní obloze znovu objeví koncem dubna, Venuše až v září. Na ranní obloze je v souhvězdí Střelce viditelný také Jupiter, který vychází kolem čtvrté hodiny. Večer po západu Slunce je pozorovatelný Mars, 5. března přejde ze souhvězdí Býka do Blíženců. Celou noc je ve Lvu viditelný Saturn.

Zajímavé úkazy: Celý týden jsou dobře pozorovatelné ranní přelety Mezinárodní vesmírné stanice ISS, nejjasnější z nich bude 8. března v době od 5 hodin 40 minut do 5 hodin a 45 minut. Informace o dalších přeletech lze získat odesláním dotazu na adresu preletyiss@seznam.cz

Jiří Kordulák, Hvězdárna v Úpici