Herna oddělení se na chvíli proměnila v divadelní sál a zaplnili ji nejen malí pacienti, ale také děti ze Speciální základní školy v Ústí. Od první chvíle se děti zapojily spontánním tleskáním i zpěvem. V průběhu představení se totiž naučily nejednu novou písničku od herců pejska a kočičky: Jana Pouchlého a Michaely Novozámské.

V rámci programu pak mohly děti využít své bohaté fantazie a vytvořit si s pomocí dobrovolníků, kteří se také účastní projektu, svou vlastní postavičku pejska nebo kočičky. Z kulturního dopoledne si odnesly nejen krásné zážitky a vzpomínky, ale také vlastnoručně vyrobenou památku či dárek pro rodiče. Takové kreativní a veselé okamžiky mohou prožít děti i v dalších nemocnicích a dětských domovech ve třech krajích až do září. Klub dětem z Hradce Králové ve spolupráci s Hudebním divadlem dětem připravuje každé léto projekt pro děti, které tráví čas bez rodiny. Ať už jsou to děti odložené v dětských domovech nebo malí pacienti v nemocnicích, všechny prožívají složité a nepříjemné životní chvíle. Proto takový program, který jim přinese radost, zábavu i novou inspiraci, může děti bez rodiny alespoň na chvíli přenést do světa, kde je nebude nic bolet, ani trápit.

„S projektem Veselé léto máme už několikaleté a velmi dobré zkušenosti,“ řekla včera Deníku učitelka a ředitelka Školy a mateřské školy při nemocnici v Ústí nad Orlicí Světlana Myšáková. „I letošní setkání bylo velice příjemné a myslím si, že jedno z nejpovedenějších. Vždy se snažíme přizvat i jiné školy z regionu, letos to byla ústecká Speciální škola. Společně s malými pacienty nemocnice tu byly děti s těžkým hendikepem, s mentálním postižením, s autismem. Představení mělo na pět desítek diváků. Zaujalo mě, jak divadelníci dokázali spontánně reagovat na jednání dětí. Pohádky rozložili na dvě části, uprostřed pak pro zklidnění zařadili výtvarnou chvilku, kdy se děti mohly i napít a najíst. Všechno bylo opravdu šité na míru dětem, které tu byly. Věříme, že projekt bude pokračovat i v příštích letech. Informujeme o něm také na internetových stránkách naší školy. A jsme samozřejmě vděční všem sponzorům za pomoc,“ uzavřela Světlana Myšáková.
Projekt Veselé léto se chystá také pro děti v dětských domovech a nemocnicích v Holicích, Potštejně, Pardubicích, Jablonci nad Nisou, Liberci a v Hradci Králové.

(re, ký)