Ani renomovaní historikové nedokáží přesvědčivě vysvětlit, kdo a proč tady někdy v první polovině 13. století drobnou svatyňku vystavěl. Tato nejistota má ale i své kouzlo, kdo chce, může vznik Kostelíčku vnímat jako malý zázrak, který souvisel s přáním samotné patronky, svaté Kateřiny Alexandrijské.

Opravdu unikátní objekt byl před několika lety restaurovaný a od té doby plnil funkci náboženskou i kulturní, když se stal místem nejen bohoslužeb, ale též příležitostných komorních koncertů. Jeho prohlídka byla možná pouze výjimečně, po dohodě s Městským muzeem Česká Třebová. Od začátku letošního července je tomu ale jinak.

Ve snaze nabídnout letním turistům (a ovšem i Českotřebovanům) další příležitost k poznání města, jeho zajímavostí i krás, zpřístupnilo už vzpomenuté českotřebovské muzeum tento unikátní objekt veřejnosti. Znamená to, že v průběhu července a srpna zde funguje pravidelná průvodcovská služba. Každý zájemce o prohlídku drobného, ale působivého interiéru dostane poučený výklad o historii místa, stavebním vývoji památky a také malířské a sochařské výbavě rotundy. K mání je i propagační materiál v několika jazykových mutacích. Pokud se tato aktivita setká s ohlasem, plánuje muzeum v některé z dalších turistických sezon doplnit prohlídku i projekcí a snad i dalšími doprovodnými aktivitami. Už dnes ale nebude návštěvník odcházet zklamaný. Kromě poznání a zážitku ze setkání s kouzelným místem – už to není málo - může doufat třebas v požehnání svaté Kateřiny.

L. M. KESSELGRUBEROVÁ