Místo pasťáku ženská věznice. To je stále jedna z možností využití budovy zrušeného výchovného ústavu v Králíkách. Místní se bouřili, věznici naproti škole a blízko centra města nechtějí. Udělali, co mohli a čekali na konec února, kdy mělo padnout rozhodnutí.

Jenže je květen a definitivní verdikt stále neznají. „V této věci nebylo dosud rozhodnuto," uvedla mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová.

Odevzdaně čekají

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán od září, kdy vězeňská služba záměr oznámila, navštívil Králíky dvakrát a na lednové návštěvě konstatoval, že rozhodnutí nesnese odkladu.

Králickým tak stále nezbývá nic jiného, než čekat. Podle starostky Králík Jany Ponocné mezi občany nervozita nepanuje. „Spíš pociťuji odevzdané očekávání," konstatovala.

Záměr v podhorském městečku vzbudil vlnu odporu a místní iniciativa Ne azylovému domu v Králíkách se pustila do boje. Občané využili všechny možnosti, které měli: dvakrát se setkali s ministrem Pelikánem, demonstrovali na náměstí, hlasovali v referendu a přišli k budově i ve chvíli, kdy tam dorazil ministr financí Andrej Babiš. Současná vládní krize a blížící se volby ale konečnému verdiktu příliš nenahrávají.

O objekt měl přitom zájem Ski resort Dolní Morava, možnosti zaměstnávání vězeňkyň zajímaly i jednu z tamních firem. Podle jejich vyjádření pro Českou televizi s nimi ale dál nikdo nejednal. Ministr Pelikán nereagoval ani na dva dotazy starostky Jany Ponocné.

Záměr ministerstva spočívá ve vytvoření ženské věznice pro dvě stovky žen odsouzených za nejmírnější delikty a nutno říci, že v Králíkách nemá jen odpůrce, některým by věznice nevadila. V referendu se ale proti vyslovilo 86 procent zúčastněných. S ohledem na blížící se volby lze ale rozhodnutí těžko očekávat. „Vliv současné situace na vládní úrovni nedokážu posoudit, ale myslím si, že do voleb nikdo nerozhodne," uvedla starostka.