V pořadí osmé setkání svého druhu vyniká pestrou tematikou i zájmem: letos se přihlásilo osmapadesát účastníků. Zájem kupodivu projevily ze dvou třetin účastníci, kteří na těchto seminářích ve Vysokém Mýtě nikdy nebyli.

Pondělní program vytvoří od 12. hodiny blok přednášek o venkovských komunikacích (mj. v obcích Pardubického kraje), část věnovaná objektům na větrný pohon a neobvyklým tématům, například klecím u kováren nebo skalní sušárně ovoce. Vpodvečer dojde na křest knihy Jiřího Langera Lidové stavby v Evropě a na besedu s autorem.

V úterý dopoledne bude program věnován objektům na vodní pohon (mj. malým mechanickým tkalcovnám v Orlických horách nebo pilám na Rychnovsku), odpoledne vyplní tvůrčí dílny o vesnických objektech a přednášky o restaurování starých strojů a historických technologiích, o technických objektech (mj. o bělidlech nebo vápenictví).

Ve středu ráno se pojede na sedmihodinovou exkurzi na Chrudimsko. „V minulých letech jsme pravidelně projížděli a poznávali Orlickoústecko, tentokrát se vydáme do sousedního okresu. Ve Stradouni se podíváme na klasicistní kovárnu a zvonici, v Chroustovicích na přívod vody k zámku a mlýnu, předpokládáme, že zde také uvidíme stožár původního osvětlení obce starý více než sto let. V Přestavlkách se zachovala židovská mikve spolu se zdrojem vody, v Luži sladovna, ocitneme se i na hradě Košumberk,“ upřesnil program Radim Urbánek z regionálního muzea. Přednášky i tvůrčí dílny se uskuteční v prostorách radnice, program zpestří také exkurze po městě spojená s prohlídkou zajímavých památek.

„Zvláštností bude křest publikace Jiřího Langera. Sice jsme měli v minulých letech dvakrát křest knih, ale šlo vždy o místní odbornou literaturu. V příštích letech hodláme v tématech o venkově pokračovat, na řadu přijdou například znovu vodní mlýny,“ dodal Radim Urbánek.

(jko)