Co má společného partnerství města s americkým protějškem Rice Lake a velvyslanec USA Richard Graber? Stát Wisconsin: Graber se tu narodil a také se zde nachází Rice Lake. „Odtud chybělo jen málo, aby se Richard Graber začal zajímat o naše kontakty,“ uvedl včera starosta Žamberku Tomáš Kalous krátce před oficiálním zahájením návštěvy amerického velvyslance. „Je to pro nás pocta a ocenění, že si americký velvyslanec s manželkou najde čas na výlet do Žamberku,“ dodal starosta.

Velvyslance do Žamberku skutečně přivedl zájem poznat partnerství měst, které bylo uzavřeno již v roce 1993. Jeho zájem zvýšila návštěva Debbie Smith, jež je „hnacím motorem“ aktivit z americké strany. „Zajímá ho výměna studentů i další aktivity. Zkrátka s kým se kamarádí wisconsinský Rice Lake. Proto se rozhodl poznat naše město podrobněji,“ shrnul starosta.

Velvyslanec s manželkou Alexandrií byli přijati na radnici a poté se vydali na prohlídku města. Navštívili rodný domek Prokopa Diviše, vynálezce bleskosvodu, muzeum, rozhlednu Rozálka a kapli sv. Rozálie, sportovní areál Pod Černým lesem nebo pivnici, kde ochutnali pivo Žamberský kanec. Jak Tomáš Kalous prozradil, pro vzácnou návštěvu připravili ve stylové restauraci Country club ryze český oběd: podávala se kachna, knedlík, zelí a pivo. Hosté odjeli velmi spokojení.