„Povídám bráchovi, spravování kol nás do smrti neuživí, táta nám auto nekoupí, motocykl se kácí, my musíme udělat něco, co se nekácí,“ vzpomínal před lety pro Deník Mojmír Stránský na zrod myšlenky, kterou s bratrem Františkem naplnili do podoby tříkolového vozítka, do dnešní doby známého pod značkou Velorex.

Hračka pro bohaté


Po šedesáti letech od zahájení jeho sériové výroby bude už za pár dní světu představeno nové vozítko, vzdálený mladší příbuzný hadroletu – Velor-x-trike. Co stálo na začátku jeho zrodu, prozradil Deníku jeho konstruktér, opavský podnikatel Pavel Brída, který je také majitelem jednoho velorexu. „Tříkolové vozítko je zajímavé. Je jiné, a to mám rád. Mám rád věci, které vybočují z řady. Vždycky jdu proti proudu, nikdy jsem nešel s davem. Proto jsem z lidového a levného vozítka udělal exkluzivní hračku pro movité,“ říká o svém prozatím přísně utajovaném výtvoru.
Odhalí ho spolu s Mojmírem Stránským v poledne 10. března na motocyklovém veletrhu na brněnském výstavišti. Po světové premiéře v Česku teprve vyrazí dobýt Las Vegas a další destinace.

Pavel Brída nemohl a v podstatě ani nechtěl použít označení Velorex. „Toto vozítko bude úplně jiné, ale některé designové prvky budou evokovat retro styl velorexu. Má s velorexem osm až deset shodných bodů, bude to například sklon karoserie, průduchy zboku na odvětrávání, motocyklový motor a pohon přes řetěz, motorkářské víčko nádrže na tankování vpředu nebo osobitý oblouk u dveří,“ odtajnil konstruktér.

„Velorex byl postaven v 50. letech podle tehdejších předpisů, podle omezených možností v komunistické zemi. Velor je vozítko postavené v 21. století. Nové vozítko je absolutně free, tedy volné, neomezené, použity jsou nejmodernější technologie. Oproti velorexu to bude vozítko z jiné planety, s odlišnými jízdními vlastnostmi, výkonem motoru a výbavou,“ zdůraznil Brída. Velor se bude lišit i velikostí, na délku bude mít 3,7 metru, na šířku skoro 2 metry. Nultý kus vozítka má díky motoru honda výkon 155 koní a spotřebu 7,5 až 8 litrů na 100 kilometrů.

Cenu tají

O cílové skupině zákazníků má Pavel Brída jasno: budou movití. Cenu vozítka ale odtajní až na brněnském veletrhu. I přes tyto tajnosti nemá opavský podnikatel o zájemce, dokonce i ze zahraničí, nouzi.

„Mám mnoho movitých přátel, kteří mají panický strach z motorky, takže na ni v životě nesednou. Nemají absolutně problém s penězi, ale motorku si nekoupí, protože se bojí. Ve chvíli, kdy jim dokážu dát takzvanou motorku, zvukově a výkonově, a posadím je do anatomicky tvarovaných sedaček, dám jim do ruky volant a dám jim tři kola, takže nebudou tak vratcí, už je to zajímá,“ tvrdí Brída.

Vozítek, motorek postavených na bázi auta, by chtěl vyrábět do deseti kusů ročně. Co kus, to originál, který bude splňovat přání zákazníka. „Zákazníkovi budu naslouchat. Může mít jaká chce kola, výbavu, typ otvírání dveří a hlavně motor dle přání. Karoserie je přizpůsobena tak, že může být použita jakákoli pohonná jednotka motocyklu. Když bude mít někdo rád BMW, koupím mu BMW motorku a velorexa mu z ní postavíme. Bude ho mít potom ve své garáži vedle svých BMW aut a motorky,“ slibuje Pavel Brída. Na silnici se podle něj nepotkají dva stejné „kusy“. Protože nepůjde o sériovou výrobu, budou vozítka do provozu schvalována individuálně.

Velorex proslavil Josef Abrhám ve filmu Vrchní, prchni. Dodnes, po šedesáti letech existence, má řadu příznivců. Jakou pozici si vybuduje Velor–x–trike, ukáže teprve čas…