Jedinou archeologickou lokalitou, na kterou bude možné se s průvodcem vypravit v Pardubickém kraji, bude Vraclavské hradiště u Vysokého Mýta. Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě nabízí tři termíny, zájemci si mohou rezervovat místo na pondělí 6. července od 14 hodin, neděli 26. července od 14 hodin a neděli 23. srpna od 14 hodin.

Akce Archeologické léto nabídne o prázdninách sérii komentovaných prohlídek ve vybraných lokalitách, kromě Vraclavi se bude provázet i po světoznámém nalezišti Dolní Věstonice, keltském oppidu Třísov nebo po velkomoravském hradišti Mikulčice. Chystají se i virtuální prohlídky. "Po lokalitách budou provázet odborníci, zkušení archeologové a památkáři, kteří účastníkům umožní nahlédnout pod pokličku archeologovy práce a především doslova i obrazně pod povrch známých i trochu pozapomenutých archeologických památek a nastíní jejich příběhy a svědectví o dobách dávno minulých," informoval Národní památkový ústav.

Po Vraclavském hradišti bude provázet archeolog David Vích. Procházka bude středně náročná, vede po nezpevněných lesních nebo polních cestách a zvlněným terénem. Hradiště Vraclav vzniklo na Trstenické stezce, která byla důležitou obchodní komunikaci spojující Čechy a Moravu. Archeologické výzkumy dokládají, že bylo vystaveno na přelomu 10. a 11. století. Na hradišti se roku 1108 pokusili Přemyslovci vyvraždit rod Vršovců. Z hradiště se dochoval pouze val oddělující akropoli a přehradí, archeologické výzkumy odhalily také pozůstatky zahloubených a nadzemních staveb nebo kostrové hroby.

Rezervace se provádí na webových stránkách arup.cas.cz/archeologicke-leto.