Mrtvý dravec se našel ve Vraclavi v dubnu. Místo následně prohledala psovodka České společnosti ornitologické Klára Hlubocká se speciálně vycvičeným psem.

„Káně nalezená v remízku už na první pohled jevila příznaky otravy – krvavé zvratky v zobáku a křečovitě sevřené pařáty. Na poli s řepkou v těsné blízkosti remízku jsme nalezli velké množství mrtvých hrabošů, řádově desítky. Mezi rostlinami byly volně rozhozené granule Stutoxu II. Granulei mrtvou káni jsme poslali na rozbor. Ten potvrdil, že dravec se otrávil Stutoxem. Káně měla otrávené hraboše v žaludku i jícnu,“ uvedla Hlubocká. Ornitologové varují, že se opakuje situace z loňského roku, kdy jed otrávil čápy nebo zajíce.

PŘEMNOŽENÍ HRABOŠI

Stutox byl nasazen na česká pole plošně loni poté, co se v některých okresech hraboši přemnožili až pětinásobně. Po několika otravách zvěře a velké vlně kritiky ministerstvo zemědělství rozhodlo, že si zemědělci musí žádat o povolení. To je vydáváno na konkrétní zemědělské pozemky, kde se hraboš polní vyskytuje v hustotě pětkrát nebo vícekrát vyšší, než je práh škodlivosti pro příslušnou plodinu.

Podle monitoringu populace hrabošů klesly, ale škodí dál. „Na řadě lokalit došlo k úplnému vymizení hraboše, naopak na některých polích s obilninami je možné pozorovat vyžraná kola. Hraboš se vyskytuje mozaikovitě a lokálně může i letos způsobovat škody,“ uvedla Ivana Kršková z Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.

Stutox názorově rozděluje dál. Skupina senátorů navrhla Ústavnímu soudu, aby zastavil povrchovou aplikaci Stutoxu. S tím senátor Petr Šilar z Orlickoústecka nesouhlasí. „Když vám škůdce bude likvidovat zahrádku, taky nezaložíte ruce do klína a něco s tím uděláte. Je to povolený přípravek, jeho používání je schválené podle pravidel,“ podotkl s tím, že chemické přípravky jsou ale až krajní řešení.

VÁLKA BEZ CHEMIE

Ornitologové volají po tom, aby se válka s hraboši obešla bez chemie úplně. „Chemické řešení je nešťastné, protože se otráví i hrabošovi přirození predátoři a do budoucna tím problémy jen prohloubíme,“ uvedl specialista České společnosti ornitologické Václav Zámečník s tím, že by stát měl zavést systémové změny, které predátory hrabošů podpoří.