Patnáct tisíc žáků v pondělí podstoupilo antigenní testování v prostorách škol. Výsledkem bylo šest pozitivních dětí. Někteří rodiče děti do škol neposlali právě kvůli antigenním testům a pokračují tak v distanční výuce.

„Děti se na to strašně těšily, že se jim bude stále šťourat v nose. Hlavně co nejdál, aby slzely bolestí,“ komentoval ironicky ve facebookové diskuzi na stránkách Deníku Petr Rykr. Stejného názoru byl i Karel Malina. „Testy i roušky pryč, jen ničíme zdraví dětem,“ napsal. Maminka Veronika Vobořilová testování a organizaci kolem celé akce naopak pochválila. „I když jsme se toho s dcerkou trošku bály, vše proběhlo v klidu a bez problému,“ napsala.

Obdobné výsledky vykazují také další kraje.

Královéhradecký kraj po pondělním testování ve školách hlásil 15 pozitivních případů. Provedeno přitom bylo 18.057 testů. Jiná situace není ani v kraji Moravskoslezkém, kde v pondělí zachytili taktéž 15 pozitivních případů z celkových 34.584 provedených testů ve školách.

Tom, že povinné testování ve školách rozděluje společnost, řekl ve středu krajský radní Josef Kozel. „Za mě osobně testování ve školách pozbývá sebemenšího smyslu, představuje zátěž pro celý systém a jen zbytečně rozděluje společnost,“ pokračoval.

Josef Kozel v souvislosti s výsledky pondělního testování jasně vzkázal vládě, že antigenní testování ve školách musí skončit. „Považuji to za sdělení, které by mělo být okamžitým impulsem pro vládu a její rozhodování v této záležitosti. A tím nemyslím, aby se testovalo ještě víc nebo dokonce uvažovalo nad další úrovní testů,“ dodal.

Na výsledek antigenního testování ve školáchi reagoval také Jan Grulich – senátor pro vzdělávání, vědu a kulturu ze sousedního Královéhradeckého kraje.

„Jsou dvě možnosti. První je, že malé děti nejsou rizikem pro přenos, a pouze vyhazujeme peníze,“ napsal a dodal, že v takovém případě stát vynakládá zbytečnou a obrovskou energii bez většího výsledku. „Druhou možností je, že děti jsou rizikem, akorát jsme to tímto způsobem nebyli schopni prokázat, testy jsou nekvalitní a provádí se technicky špatně, a tak pouze vyhazujeme peníze a vynakládáme zbytečně obrovskou energii bez většího výsledku,“ vysvětlil Grulich.

O testování ve školách v Pardubickém kraji jsme psali zde:

Žáci základních škol se musí samy před vstupem do třídy testovat proti kororonaviru.
TÉMA: Chceme pro žáky šetrnější testování, volají ředitelé
Ilustrační foto
Do školy jen s negativním testem. Někteří rodiče to ale odmítají

S tímto názorem se pak ztotožňuje také ředitelka Základní školy v Chocni Zdena Müllerová.

O kvalitě antigenních sad pochybuje i ředitel Základní školy Studánka v Pardubicích Filip Patlevič. „Na kvalitnější PCR testy ale nemáme peníze. Takový test stojí v současnosti 450 korun na žáka,“ řekl Patlevič. „Když už bychom ale přešli k testování metodou PCR, přikláněl bych se k tomu, aby se zrušila rotační výuka a aby žáci chodili do školy bez roušek,“ dodal.

Promile pozitivních případů vykazují také testovaní učitelé. V pondělí se antigenům podrobilo pět tisíc učitelů v Pardubickém kraji. Pozitivní byli celkem tři pedagogové.

I přes mnohé výtky antigenní testování pokračuje. Další testovací den čeká žáky už ve čtvrtek, kdy však už skutečně půjde do tuhého. V momentě, kdy se totiž objeví jeden pozitivní žák, odchází do karantény celá třída.