"Desáté květnové dopoledne bylo rušno ve Vojenském zdravotním ústavu – odboru biologické ochrany v Těchoníně. Konalo se zde taktické cvičení zaměřené na řešení mimořádné události s transportem pacienta s podezřením na výskyt vysoce nakažlivé nemoci," uvedla mluvčí krajských záchranářů Vendula Hoiráková.

Cílem bylo podle ní prakticky nacvičit postupy při podezření na výskyt nakažlivé nemoci a procvičit součinnost se specializovaným týmem Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje a Armádou ČR – Vojenským zdravotním ústavem – Odborem biologické ochrany Těchonín.

Těchonín za covidu:

Centrum biologické ochrany v Těchoníně
Těchonín zůstává prázdný, vojáci pomáhají v nemocnicích

"Pro hasiče to bylo celkové prověření všech postupů dle Bojového řádu a typové činnosti 16A. Nejdůležitější bylo připravit pracoviště na převzetí transportovaného pacienta s podezřením na výskyt vysoce nakažlivé nemoci. Příprava kapacity pro jímání kontaminovaného odpadu, střežení nebezpečné zóny, dodání dezinfekčního prostředku, poskytnutí prostor pro osobní hygienu zasahujících, vytýčení nebezpečné zóny, nástupního a týlového prostoru, zřízení dekontaminačního stanoviště i dekontaminace využité plochy v nebezpečné zóně a předání kontaminantů včetně přečerpání odpadní vody. Teď už bude na základě všech poznatků ze cvičení provedeno vyhodnocení, které odhalí i případné nedostatky," dodala.

O vojenské nemocnici Těchonín, jediné svého druhu v Česku, se před třemi lety uvažovalo v souvislosti s lůžkovými kapacitami při epidemii covidu. Nakonec zůstala nevyužitá. Už dříve byl záloze kvůli hrozbě eboly