Regionálnímu muzeu ve Vysokém Mýtě se povedl perfektní úlovek. Do své sbírky totiž už před dvěma lety získalo jeden ze tří exponátů unikátního lůžkového autobusového přívěsu typu Karosa LP 30, který nyní čeká restaurace. Proč je unikátní? Protože byl vyroben ve Vysokém Mýtě.

CHYBÍ MU ŘADA ČÁSTÍ

V letech 1967 až 1970 bylo vyrobeno osm těchto přívěsů, přežily jen tři. „Jeden, renovovaný, vlastní ČSAD Jihotrans, další se nachází coby vrak v soukromé sbírce v Písku a třetí je v našich sbírkách. Má výrobní číslo 2 a v září 1967 byl vystavený na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně. Poslední dvacetiletí sloužil jako statická ubytovna pro turisty,“ uvedl Martin Štěpán z regionálního muzea.

Exponát rozhodně nezůstane v ústraní. Muzeum ho chce zrenovovat a nebude to nic jednoduchého. Vozu totiž chybí řada částí, například skla nebo světla a interiér je zachovaný pouze z velmi malé části. Na některých místech jsou stopy po zatékání, objevuje se tu rozsáhlá koroze a také lak bude potřeba vrátit k původní podobě. Renovaci podpořil i Pardubický kraj.

„Jeho renovaci jsme museli kvůli celkové náročnosti rozdělit do dvou etap, nyní se můžeme pustit do té první,“ řekl náměstek hejtmana Roman Línek.

Půl milionu korun přispělo Ministerstvo kultury a nyní přidá 608 tisíc korun Pardubický kraj. „Ve Vysokém Mýtě vzniká velmi cenná sbírka exponátů tohoto typu, které lákají specifické publikum. Přicházejí tu s něčím odlišným, co je pro lidi zajímavé. A hotel na kolech jsme tu ještě neměli,“ doplnil Línek.

Hotel na kolech přitom není žádný drobeček. Prázdný vůz váží šest a půl tuny, jeho kapacita je třicet lůžek a v obecném popisu vozu se dočteme třeba to, že „každé lůžko mělo samostatné osvětlení, vlastní větrání, věšáky, odkládací prostor a držáky pro láhev a sklenici“.

Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě má ve svých sbírkách i další skvosty. V interaktivní expozici, kterou spravuje v sousedním Muzeu českého karosářství, mohou návštěvníci vidět třeba kabriolet Aero 50 Dynamik, limuzínu Tatra 57B nebo pancéřovanou limuzínu Škoda VOS. (jan, tz)