Obsluha strojů, montážní dělníci, svářeči a pomocní pracovníci. To jsou nejvíce žádané profese v celé republice. Úřad práce jich v okrese nabízí stovky.

„V okrese k 31. březnu evidujeme 2005 nezaměstnaných osob. Podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu činil 2,1 procenta. Zaměstnavatelé poptávali 4266 volných míst. Z čísel vyplývá, že na jedno volné místo připadalo 0,5 uchazeče,“ sdělila Vladimíra Lesenská, ředitelka Úřadu práce v Ústí nad Orlicí.

Během března se na úřadu práce nově zapsalo 306 lidí, ale celá řada jich našla novou práci. Nejvíce uchazečů odešlo do obchodu a služeb, stavebnictví, strojírenství, zemědělství i dopravy. „Jde o pomocné pracovníky ve výrobě, řemeslníky na stavbách, obsluhu pojízdných zařízení, prodavače a montážní dělníky,“ dodala Lesenská.

I tak ale zůstávají stovky volných míst v různých oborech. Firmy hledají dělníky v elektrotechnice, operátory výroby, řidiče i řidičky autobusů a nákladních aut. Zájem je taky o řidiče pro rozvoz pečiva. Do továren shání brusiče, frézaře, soustružníky, skladníky i svářeče nebo pomocné dělníky ve strojírenské výrobě, elektrikáře. Bez práce nemusí být ani prodavačky nebo pekaři. „Nemocnice hledají lékaře, lékařky, sestry, zdravotní asistenty a uklízečky. Jsou to dlouhodobě neobsazená místa, na něž nelze sehnat vhodné lidi. Jedná se o směnné provozy, kde jsou problémy s dojížděním a na nichž nemohou pracovat lidé, kteří pečují o člena rodiny nebo děti,“ vysvětluje ředitelka Vladimíra Lesenská.

Žádané profese. Ilustrační foto.
Hledá se čtvrt milionu zaměstnanců. Které profese scházejí v okresech?

Problém se sháněním pracovníků potvrzuje i vedení společnosti Rieter CZ z Ústí nad Orlicí, kteří aktuálně hledají technika pro zahraniční montáže strojů, strojírenské dělníky, strojního údržbáře, elektromechanika a další zaměstnance. „Nábory nových pracovníků jsou komplikované. Mohu říci, že je zájem o práci v naší společnosti. Výběr kandidátů ze zdrojů v České republice je však obzvláště v kvalifikovaných profesích velmi omezený,“ uvedl Richard Bednář z personálního oddělení společnosti Rieter CZ.

V okrese Ústí nad Orlicí chybí podle statistik Úřadu práce ČR 456 lidí pro obsluhu strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu a papíru. Schází taky 429 montážních dělníků, 341 kovářů a nástrojařů, 227 slévačů a svářečů a 223 pomocných pracovníků.

„Nejsou lidi.“ Platí to i v obou krajích na východě Čech

Východní Čechy - Jsou to především manuální profese: prodavačky, kuchaři, klasičtí dělníci k pásům do výroby (moderní terminologií operátoři), řidiči, ale také učitelé.

To jsou nejnedostatkovější profese (nejen) v našem kraji. Slovy klasika, nejsou lidi. Chybějí šikovní řemeslníci a všeobecně lidé pracující manuálně. Platit je zlatem, chtělo by se říct. Ostatně, současná válka mezi obchodními řetězci v přeplácení prodavaček je toho důkazem.

Není se čemu divit. Při současné, historicky nízké dvouapůlprocentní nezaměstnanosti, kdy je v kraji bez práce pouhých 9000 lidí, úřady práce nabízejí přes 24 tisíc volných míst. Největší hlad je právě po manuálních pracovnících.

„Struktura poptávaných pracovníků je dlouhodobě stejná. Firmy chtějí operátory k výrobním linkám, řidiče kamionů či autobusů, zástupce technických profesí, ale také kuchaře, číšníky, nově s nástupem jara přibývají také sezonní uplatnění v zemědělství nebo cestovním ruchu,“ řekl ředitel krajského úřadu práce Petr Klimpl.

Nezaměstnanost se bude v příštích měsících právě kvůli sezonním pracím a dále rostoucí ekonomice nejspíš dále snižovat, takže sehnat zaměstnance bude stále náročnější.

Dokonce i hejtman Martin Netolický z ČSSD, která jako levicová strana dbá na co nejvyšší zaměstnanost, uznal, že v kraji nyní máme plnou zaměstnanost. Uplatnění nemají jen ti, kteří makat vysloveně nechtějí.

„Řada zaměstnavatelů by kvůli nedostatku českých pracovníků přivítala příchod kvalifikovaných zahraničních zaměstnanců. Zatím je někteří využívají na krátké brigády,“ dodal Klimpl.