Na závěr superdebaty totiž Jan Hamáček apeloval na voliče KDU-ČSL. „Obracím se speciálně na voliče KDU-ČSL, koalice Spolu vás nereprezentuje, hlas pro Spolu je hlas pro ODS. KDU-ČSL i sociální demokracie hájily rodinné hodnoty. Máme hodně společného a jsem přesvědčený, že kdyby za této situace volil Josef Lux, tak by hlasoval pro sociální demokracii," prohlásil v České televizi Hamáček.

Josef LuxJosef LuxZdroj: KDU-ČSL

Věra Luxová to však odmítá. „Takové tvrzení mi přijde nehorázné. Zvlášť, když tu manžel není a nemůže vyjádření dementovat,“ oponovala Luxová.

Deníku pak řekla, že je přesvědčená, že její zesnulý manžel by ČSSD nevolil.

„Manžel byl člověkem dialogu a snažil se, aby strany spolupracovaly. Samozřejmě, že by podpořil Spolu, nikoliv ČSSD,“ dodala na závěr.

Psali jsme již:

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka
Lux by volil ČSSD, uvedl v superdebatě Hamáček. Lidovci požadují omluvu

Jan Hamáček:

„Obracím se speciálně na voliče KDU-ČSL, koalice Spolu vás nereprezentuje, hlas pro Spolu je hlas pro ODS. KDU-ČSL i sociální demokracie hájily rodinné hodnoty. Máme hodně společného a jsem přesvědčený, že kdyby za této situace volil Josef Lux, tak by hlasoval pro sociální demokracii."

K Hamáčkovu výroku se vyjádřili také lidovci. Mezi nimi kandidát koalice Spolu za Pardubický kraj Marek Výborný.

„Jménem Věry Luxové se proti jeho výroku rázně ohrazuji a žádám o jeho omluvu. Josef Lux jako ideový otec čtyřkoliace by jistě podpořil projekt koalice Spolu,“ napsal Výborný na svém twitterovém účtu.

A pobouření vyjádřil také šéf lidovců Marian Jurečka. „To, co jsi dnes, Honzo, použil v debatě za argumentaci, je hodně za hranou férové diskuze,“ vzkázal.

Josef Lux se narodil 1. února 1956 v Ústí nad Orlicí. V 90. letech byl předním českým politikem, předsedal KDU-ČSL, zastával post ministra zemědělství a byl také místopředsedou první a druhé vlády Václava Klause.

Věra Luxová:

„Takové tvrzení mi přijde nehorázné. Zvlášť, když tu manžel není a nemůže vyjádření dementovat. Manžel byl člověkem dialogu a snažil se, aby strany spolupracovaly. Samozřejmě, že by podpořil Spolu, nikoliv ČSSD.“ 

Z pozice předsedy ale musel v roce 1998 odstoupit. Důvodem byla těžká nemoc. Zemřel o rok později na komplikace během léčby.

Věra LuxováVěra LuxováZdroj: KDU-ČSL

Jako ministr zemědělství se Josef Lux pravidelně účastnil poutě v obci Nekoř na Orlickoústecku. O první srpnové neděli prý odcházel od svátečního oběda, aby patnáct minut po poledni mohl usednout pod lipami u kostela se svými kamarády.

Psali jsme před sedmi lety:

Z pohřbu Josefa Luxe v Chocni.
Je to už patnáct let od chvíle, kdy zemřel Josef Lux

K uctění Luxovy památky obec v roce 2000 vysadila před kostelem další lípu. K jejím kořenům byla uložena také lahev fernetu, která měla být připomínkou dlouhých diskuzí Josefa Luxe s přáteli a jejich oblíbeného alkoholického nápoje.