Dlouhá zima včelám neublížila a jejich majitelé hlásí dobré vyhlídky. „Z celkových třiceti dvou včelstev mi úspěšně vyzimovala všechna, pouze jedno slabé mi samy včely minulý týden vyrabovaly," informoval včelař Lukáš Kovář z Řetové. Jeho slova potvrzuje včelař Milan Dašek z České Třebové: „Letos se podařilo vyzimovat včelky poměrně zdárně. Ani silné mrazy nezpůsobily velké škody, které by se nedaly napravit."

Letošní rok je zatím pro včelaře a hlavně pro včely příznivý. Počasí jim prý přeje a včelstva se rychle rozvíjejí. „Pokud nám bude nadále počasí přát, mohl by to být úspěšný rok," věří Milan Dašek.

Přípravy na sezonu

Každé jaro přináší činnosti, které je potřeba po zimě vykonat. Patří mezi ně například sbíjení a drátkování nových rámků, zatavování mezistěn, dezinfekce úlů, nátěr včelínu, dokud včely tolik nelétají, a čím dál častěji také instalace zabezpečení proti krádežím.

Právě přibývající krádeže dohnaly chovatele včel do situace, kdy byli nuceni začít instalovat do úlů bezpečnostní techniku, například v podobě kamer a GPS. Jinak je totiž skoro nemožné ukradený úl vypátrat a zloděje dostihnout.

Nelítostný boj

Kromě zlodějů se každoročně včelstva potýkají s různými nemocemi a chovatelé s nimi bojují, jak je to jen možné. Nejvíce je trápí parazitující hmyz Varroa destruktor, česky kleštík včelí. Hnědočervený živočich o velikosti špendlíkové hlavičky s sebou nese virové onemocnění, varroázu. Zakusuje se do těla včelí larvy nebo dospělého jedince a vysává z něj hemolymfu, což je včelí krev. Lze to přirovnat k napadení člověka klíštětem. Cena za léčiva proti tomuto parazitovi je vysoká a na jedinou sezonu se pohybuje i v řádech jednotek tisíc. „Dále je u nás aktuální nosematóza, jedná se o virové onemocnění. Na tu mi vloni zahynulo jedno včelstvo, letos jsem se s ní nesetkal. Co se týká moru včelího plodu, zatím se od nás naštěstí drží daleko," konstatoval Lukáš Kovář.

Cena medu

Loňské chladné jaro včelám nepřálo, medu bylo následně málo a jeho cena stoupla. Kolik si budou včelaři za med účtovat letos, je individuální. „Nejkvalitnější med je přímo od včelaře a už od pradávna je cena takového medu jako cena másla," uvedl k tomu Milan Dašek. Že se cena medu nebude navyšovat, vidí pozitivně Lukáš Kovář. „Vůči ostatním rokům se to nemění. Ve městě je částka jiná, je to otázka nabídky a poptávky," dodal. Cena medu v hlavním městě přesahovala loni i dvě stě korun za kilogram, na Orlickoústecku zaplatíte za kilo medu o zhruba sedmdesát korun méně.