„Copak to tu máme za dlobečka?“ Připomíná vám to něco? Promluvili jste někdy podobně na své dítě? Tak s tím šišláním rychle přestaňte, vaše dítě by rozhodně nemělo správný řečový vzor a před nástupem do školy byste z jeho výslovnosti byli nešťastní všichni.

S vadami řeči sice pracují předškolní zařízení a samozřejmě logopedické poradny, ale jsou i další možnosti? Doposud žádná další v Pardubickém kraji nebyla. V září se to ale změní. Lanškrounská Základní škola náměstí A. Jiráska 140 ve svém objektu v Dobrovského ulici 63 otevře logopedickou třídu. První v kraji.

Speciální péče pro dvanáct dětí

Její nabídka bude nevídaná: malý kolektiv dvanácti dětí, individuální přístup a především dvě hodiny individuální logopedie týdně s cílem umožnit dětem korekci výslovnosti přímo ve škole v průběhu výuky. „K rozhodnutí otevřít logopedickou třídu nás vedly zkušenosti z místních základních škol a rozhovory s klinickou logopedkou i fakt, že v Pardubickém kraji taková třída není. Přitom dětí s vadami řeči přibývá,“ uvedla ředitelka školy Hana Minářová.
Pro zařazení dítěte do specializované třídy bude nutné doporučení z pedagogicko psychologické poradny. „Zařazení do logopedické třídy umožní vyrovnat vývoj komunikačních schopností dítěte pro úspěšné absolvování povinné školní docházky v dalších ročnících na kmenové základní škole,“ doplnila Hana Minářová. V praxi to bude vypadat tak, že dítě absolvuje první ročník v Lanškrouně dle školního vzdělávacího programu Kostka, rozšířeného o logopedické vedení (22 vyučovacích hodin a 2 hodiny logopedie), a poté se vrátí do základní školy, kam bylo zapsáno. Logopedická třída bude otevřena nejen pro děti z Lanškrouna, ale i ze širokého okolí. Pokud se osvědčí a zřizovatel tomu bude nakloněn, mohla by se nabídka rozšířit o další ročník.

Nejčastější vadou řeči je dyslalie


Ze zkušeností ředitelky Hany Minářové plyne, že nejčastější poruchou řeči u dětí je dyslalie neboli patlavost. Česky řečeno: vadné tvoření jedné nebo více hlásek. Jestli ale vaše dítě ve třech letech správně nevyslovuje R, není důvod k panice. Vše má svůj čas a každému období vývoje dítěte odpovídá výslovnost určitých hlásek. Podle webu logopedonline.cz mezi nejčastější příčiny patlavosti patří špatný řečový vzor, neobratnost jazyka, rtů, tváří, poruchy sluchu, neschopnost sluchově rozlišovat jednotlivé hlásky (např. C — Č, S — Š, Z — Ž), nerozvinutý fonematický sluch (rozlišování C – S, S – Z), neurotizující napomínání dítěte za nesprávnou výslovnost, nedostatek projevovaných citů, mentální retardace, LMD nebo odchylky řečových orgánů, jako je přirostlá podjazyková uzdička, defekty chrupu a další.

Vývoj artikulace

do 1 roku     M B P
A E I O U
D T N J

do 2,5 let .   K G H CH
V F
OU AU

do 3,5 let  zvládá N D T L
(i artikulačně)
Bě Pě Mě Vě

do 4,5 let  Ň Ď Ť
vyvíjí se Č Š Ž

do 6,5 let    C S Z R Ř
kombinace ČŠŽ a CSZ

Zdroj: www.logopedonline.cz