Podobně se se stromky vypořádají i v dalších městech. „Předpokládáme, že hromadný svoz proběhne příští pondělí, ale i stromky odložené po tomto dni postupně odvezeme," připojil ujišťující dovětek pro ty, kteří se s Vánoci nechtějí ještě rozloučit, Jindřich Mikulecký z choceňských technických služeb.
Ne každý ovšem stromeček odnese k popelnici. „U nás je už tradicí, že máme rostlý vánoční stromek v květináči. A když doslouží, vysadím ho na zahradu. Prodloužím mu tak život, i když většinou stejně do roka zajde," podělila se o svůj recept Růžena Bauerová z Chocně. Častěji však suchý stromek poslouží jako topivo, zvláště obyvatelům vesnic. „Stromek ještě stojí na svém místě, pak ho nejspíš spálím," řekl Pavel Marek z Oucmanic.
Stromky, které nashromáždí technické služby, čeká rozdrcení a ekologické využití. „Získané štěpky následně odvážíme k uložení na vlastní kompostárnu," vysvětlila Renata Foglová ze společnosti Ekola, která zajišťuje svoz bio-
odpadu v Ústí nad Orlicí. Kompostování jako konečný způsob zpracování převažuje. Rozdrcené dřevo ale může mít i další, estetičtější, užitek, připomněl Jan Halbrštát: „Drť nám slouží jako mulčovací kůra na záhonech."