Manažerka sbírky Krabice od bot Zdeňka Sobotová byla vděčná za všechny dárce. „Děkujeme za podporu a důvěru a také za to, že se možná stala Krabice od bot součástí vašich vánočních tradic,” řekla Sobotová.

Ráda pomáhá i Jiřina Mádlová z Vysokého Mýta. „Je to už taková naše tradice se synem. Vybereme hračky, které už nepotřebuje, krabici hezky zabalíme a odvezeme na sběrné místo. Vždy z toho máme super pocit,“ popsala nadělování Mádlová.

Balení dárků
Strom splněných přání a krabice od bot letos opět nadělují potřebným

Podle organizátorky sbírky Hany Volfové je celá akce založena na solidaritě mezi dětmi, které mohou jiným dětem darovat hračky nebo knížky.

Stejně jako v minulých letech se i letos sešel menší počet dárků pro chlapce než pro dívky. „Máme dárky přibližně pro 70 procent chlapců a 80 procent dívek. Poptávka dárků pro chudé chlapce je však, přesně naopak, vyšší než u dívek,“ dodala Sobotová.

Pomoci je možné i online

Krabice pomáhá také online, kde je možné darovat finanční částku nepřetržitě. Z výtěžku diakonie podporuje dlouhodobé projekty zaměřené na doučování, motivaci a podporu znevýhodněných dětí.

V tomto případě byla jednou z obdarovaných Miroslava z Českotřebovska, která je sama se třemi dětmi. Nejmladší Pavlík má autismus, dva starší chlapci chodí na základní školu. Před rokem vyhořeli a museli se odstěhovat na ubytovnu. Děti školou povinné distanční výuku zvládaly špatně. „Klukům chyběl režim, pravidla, neměli klid na učení a já na ně kvůli nové práci neměla tolik času,“ postěžovala si Miroslava. Díky Krabici online se však děti mohly vydat na tábor, který je připravil na návrat do školy.

Strom splněných přání

Úsměvy dětí i seniorů se rozzářily také díky Stromu splněných přání. Podle Oblastního spolku Českého červeného kříže Ústí nad Orlicí se dárcům povedlo splnit všechna přání pro Dětský domov Dolní Čermná, Dětský domov Potštejn, Domov pod hradem Žampach, Domov u Studánky v Anenské Studánce, Domov pro seniory Česká Třebová, Choceň, Lanškroun a Ústí nad Orlicí.

Jedním z obdarovaných na Orlicku byl devítiletý Jiřík. „Rád bych se víc věnoval sportu a díky nové sestavě na běhání se mi to splnilo,“ pochvaloval si chlapec.

V Centru sociální péče města Ústí nad Orlicí mají děti ve stacionáři také již rozbaleno. V tomto případě však Strom splněných přání přinesl jiný druh obdarování. I když se jedná o dárky pro konkrétní klienty, využijí je v podstatě všichni. Jde například o pomůcky na vaření, pečení nebo výtvarné aktivity. „Na vánočním stromu jsou zavěšena přáníčka a kdo chce, tak si nějaké vybere, věc zakoupí a zabalenou donese zpět,“ vysvětlila jejich způsob obdarování Lucie Pohanková z Centra sociální péče města Ústí nad Orlicí.