Vánoce se blíží, nákupní horečka nabírá na obrátkách a přípravy na svátky jsou v plném proudu. O druhé adventní neděli živnostníci otevřeli své obchody. Kdo nenakupoval dárky, vypravil se třeba pro vánoční stromek.

V Oucmanicích prodej stromků zahájili minulou středu, o víkendu už byla rodinná firma v obležení. A na kolik vás tam letos stromek vyjde? Smrk pichlavý a borovici černou o výšce 160 cm pořídíte shodně za 210 korun, za vůni jedle si připlatíte, stojí totiž 410 korun, dvoumetrová potom 460 korun. Přesto šly v Oucmanicích na odbyt především jedle. V regionu působí i řada menších prodejců, stačí jen zapátrat na internetu, a brzy své stánky rozbalí také prodejci u supermarketů. Na koupi kapra je sice ještě brzy, už nyní ale můžete počítat s tím, že kilo kapra první třídy vás může vyjít na 75 korun a výběrového o desetikorunu dráž. Takové ceny v prosinci nabízí Rybářství Litomyšl.

Advent by ale rozhodně neměl být jen o shonu, naopak by měl být obdobím zklidnění. K tomu přispívá řada předvánočních výstav a akcí. Jak si lidé v minulosti krátili dlouhé zimní večery, přibližuje výstava, jež včera začala v Regionálním muzeu ve Vysokém Mýtě. Část je věnována zábavě a lidovým zvykům zimního období.