Zuboženého psa, který se několik dní potuloval po vsi, našli v polovině prosince loňského roku místní obyvatelé. Jelikož sami mají dvě fenky ze spolku Jezevčíci v nouzi, převezli zvíře právě tam. Spolek, který sídlí v Droždíně na Olomoucku, ale nemá statut útulku, jedná se o soukromou chovatelskou stanici. Nalezenec dostal jméno Bohoušek.

Ještě předtím, než jezevčíka odvezli, informovali nálezci starostu Hnátnice Jiřího Duška. „Starosta nález psa zaznamenal. Ví, že se o něj postaráme. Nyní je na klinice u naší paní doktorky Zuzky, kde podstoupí kompletní veterinární vyšetření,“ informoval spolek na svém facebookovém profilu. Na dotazy Deníku starosta nereagoval.

Špatný zdravotní stav jezevčíka potvrdila veterinářka Zuzana Weinlichová, která psa tři týdny po nalezení ošetřovala. „Bohoušek byl při příjmu ve velmi špatném výživovém stavu, kachektický, apatický bez jakéhokoliv zájmu o cokoliv. Měl výtok z očí, zánět dásní, zubní kámen. Kromě extrémní vyhublosti měl kožní problém na osmdesáti procentech těla, kůže byla zanícená a na kořeni ocasu a ocasu rozškrábaná až do krve,“ popsala na dotaz Deníku veterinářka.

Jindřich Marek.
Radnice podává trestní oznámení na zastupitele. Kvůli obvinění z úplatku

Další vyšetření ukázalo, že zvíře trpí vysoce infekční zákožkou svrabovou, která je přenosná i na člověka. Kromě toho veterinářka u Bohouška diagnostikovala onemocnění srdce a prostaty, zánět močového měchýře a ledvinové kameny. V těle nelezla rovněž diabolku ze vzduchovky.

Na obrátkách nabral případ ve chvíli, kdy se o psa přihlásili jeho majitelé. Problém je, že neměl čip, tetování ani známku. A předsedkyně spolku Petra Smolková jim odmítla psa vrátit. Zvíře podle ní bylo týrané. „Ozvali se údajní majitelé Bohouška. Trvají na tom, že jeho stav vážný není a chtějí ho zpět. Bohouškův případ předáváme k řešení krajské veterinární správě,“ uvedla dva dny po nalezení psa.

Zvěrolékařka psa odmítla vydat

Poté, co majitelé na vrácení zvířete trvali, podala Petra Smolková podnět pro podezření ze spáchání trestného činu podle zákona na ochranu zvířat proti týrání. Policie potvrdila, že se případem zabývá. „Od 6. ledna prověřujeme okolnosti oznámení o možném podezření na nezákonné zacházení se psem,“ uvedla pardubická mluvčí Dita Holečková.

Pár dní před koncem roku si majitelé přišli pro psa přímo na veterinární kliniku. Zvěrolékařka jim však psa odmítla vydat a tak zavolali policii. Ničeho se však nedomohli. A nepomohla ani intervence starosty Hnátnice, ani písemná výzva, kterou majitelé chovatelce poslali. "Jak si vůbec může tato rodina myslet, že jim dobrovolně vydáme takto zbídačeného psa, že nás zastraší policií. Nám jde o dobro zvířat a vždy tomu tak bude," tvrdí Petra Smolková.

Spolek má psa vrátit majitelům

Zlomové rozhodnutí přišlo před několika dny. Krajská veterinární správa (KVS) Pardubického kraje rozhodla, že spolek má psa vrátit majitelům. „Na základě obdrženého podnětu KVS začátkem ledna navrhla umístění psa do náhradní péče. Obec s rozšířenou působností (Ústí nad Orlicí) si následně vyžádala doplnění návrhu o další náležitosti, zejména skutečnost, za jakých podmínek bude moci být pes vrácen původnímu majiteli,“ sdělil Deníku mluvčí Státní veterinární správy Petr Majer.

Pracovníci pardubické KVS provedli kontrolu v Hnántnici u chovatele, jejich olomoučtí kolegové navštívili prostory spolku v Droždíně, kam se pes dostal po propuštění z veterinární kliniky. „Při kontrole, která byla provedena v součinnosti s policií, neb chovatelka odmítla s veterinárními inspektory spolupracovat, byl zjištěn zlepšený zdravotní stav psa, který je v péči soukromého veterinárního lékaře,“ upřesnil Petr Majer.

Krajská veterinární správa nemůže nařídit odebrání ani navrácení zvířete. Rozhodnutí vydává obec s rozšířenou působností, v tomto případě Ústí nad Orlicí.

Trať z Ústí nad Orlicí na Králicko obsluhuje nový dopravce – společnost Leo Express.
KOMENTÁŘ: Říznout do živého