Loňský premiérový ročník akce do hematologicko-transfuzního oddělení přivedl osmdesát prvodárců. Primář oddělení Jiří Řezníček to považuje za úspěch. „Dárcovská populace nám stárne, proto se snažíme nalákat mladé lidi, kteří by nám do budoucna doplnili dárcovskou základnu. Potřebujeme za rok získat pět až šest set nových dárců, aby transfuzka jela dál. Tato akce je v tom úspěšná,“ potvrdil primář.

S sebou vzít dobrou náladu a klid

Letos znovu mají zájemci možnost obdarovat ty, kdo to skutečně potřebují, krásným valentýnským dárkem – zdravou krví. Prvodárcům se odběrové centrum otevře zítra a v úterý mezi 8. a 10. hodinou. A co potřebují s sebou? „Dobrou náladu a klid. Nečeká je tady nic dramatického, personál jim tu vše dobře vysvětlí,“ ujišťuje Jiří Řezníček. Přijít může každý, kdo váží přes padesát kilogramů a netrpí nemocí, která dárcovství znemožňuje. Jejich seznam je uveden na webu nemocnice, zájemcům poradí i praktičtí lékaři. Mezi dárce se v pátek zařadí například i Věra Luxová, ta bude „obnoveným“ prvodárcem, protože krev dávala už jako studentka.

Loni na hematologicko-transfúzní oddělení přišlo 513 nových dárců. Odebráno bylo celkem 6116 transfuzních jednotek krve (450 ml, pozn. red.) a 4798 odběrů plazmy. Nejžádanější jsou negativní skupiny. Odběrové centrum pokrývá spotřebu nemocnice, jeho hlavním odběratelem, kam směřuje více než polovina produkce, je Fakultní nemocnice Brno.