Hlasování veřejnosti

Vernisáž se chystá na nedělní 15. hodinu, spojena bude s ukázkami zdobení vajíček a chybět nebude ani pletení pomlázek. Výstava bude zájemcům přístupná do 1. dubna, během té doby vybere z vajíček to nejkrásnější nejen porota, ale i samotní návštěvníci výstavy.
Podle pořadatelů se předchozí ročníky vyznačovaly vysokou kvalitou zdobení vajíček. Použity byly nejrůznější techniky, nejen ty známé, ale i méně obvyklé. „Lepení slámou, vyškrabávání do vajíčka obarveného čajem, vosková batika, patchwork, vejce vyvrtávaná, zdobená madeirou, papírovými stužkami, flitry, knoflíky nebo opletená proutím či pedigem," vypočítává Blanka Svetlíková ze svazu tělesně postižených z dlouhého seznamu technik, které používají autoři přihlášených prací.
A stejně pestré bývají i použité materiály, zdaleka to nejsou jen vajíčka od českých slepiček, ale i různí opeřenci, andulkami počínaje a pštrosem konče. Na výstavě se objevují i vejce skleněná, polystyrenová, plastová nebo dřevěná. Fantazii se zkrátka meze nekladou.

Bílých mají dost

Před Velikonocemi si kdekdo láme hlavu, kde na velikonoční výzdobu sežene bílé vejce. Lanškrounský svaz tělesně postižených už takový problém nemá. „Za těch pět let máme své dodavatele, bílá vajíčka mi dokonce schovává jedna paní z Černé Hory. Členové našeho svazu tělesně postižených vyfukují vajíčka po celý rok a hned nosí, takže máme dostatečné množství bílých vajíček a mohli jsme je dát i některým autorům," vysvětlila Blanka Svetlíková.
Porota i návštěvníci výstavy mají na co se dívat, co hodnotit, loni aspirovalo na titul o nejkrásnější vajíčko Lanš-krounska přes tři sta soutěžních příspěvků. „Soutěžilo osmatřicet autorů a nejkrásnější vajíčko bylo ze Šumperka," dodává úsměvný paradox pořadatelka.

Soutěž o nejkrásnější vajíčko Lanškrounska se koná v rámci výstavy zdobených velikonočních vajíček od neděle 29. 3. do středy 1. 4.

Zúčastnit se jí může každý, ovšem pouze s vlastnoručně o-
zdobeným vajíčkem. Počet soutěžících vajíček od jednoho autora není stanoven.

Vajíčka, zabezpečená proti poškození, s přiloženým lístkem se jménem, rokem narození, adresou a spojením na autora je možné předávat 26. 3. od 14 do 16 hodin v knihovně Domova pro seniory nebo individuálně po telefonické dohodě na čísle 721 732 678 (B. Svetlíková).

Uzávěrka je 28. 3. v 15 hodin.

Porota vybere nejhezčí vajíčka a vítězové budou vyhlášeni v neděli 29. 3. v 15.30 hodin.

Návštěvníci výstavky budou mít možnost hlasovat pomocí anketních lístků po celou dobu výstavy, vyhlášení návštěvnické ankety bude 1. 4. v 16.30 hodin.

Výstava bude otevřena v neděli 29. 3. v 15 hodin, potrvá do středy 1. 4., přístupná bude vždy od 10 do 17 hodin.