Srpnová cesta Andreje Babiše v Pardubickém kraji se neobešla bez incidentů. Asi nejvíce odpůrců se sešlo ve Vysokém Mýtě. Tehdy se s politikem loučili skandováním „děkujeme, odejděte“. Jako tečka přistálo na Babišově obytném voze vejce. Syrové vajíčko hodil právě Jaroslav Čížek, který do Vysokého Mýta přijel až z Poniklé na Liberecku.

„Úmyslně narušil občanské soužití tak, že se vůči jinému dopustil jiného hrubého jednání, čímž se dopustil přestupku proti občanskému soužití. Pohnutka protiprávního jednání spočívá ve mstě za odlišný politický názor, kdy však správní orgán přihlédl k faktu, že místem útoku bylo náměstí, kde byl dav lidí kolem pana Babiše a předpoklad, že zasáhne i někoho z ostatních účastníků, byl velký.“

„Babiš tehdy vystupoval i ve Vrchlabí, ale já jsem zrovna marodil s covidem, tak jsem na něj nemohl jít. Vysoké Mýto bylo nejblíž, tak jsem jel na demonstraci tam, abych vyjádřil svůj postoj,“ vzpomínal Jaroslav Čížek.

Vejce na dveřích Babišova obytňáku ve Vysokém MýtěVejce na dveřích Babišova obytňáku ve Vysokém MýtěZdroj: Renata Jílková/FotiRna

Na setkání dorazil s amplionem v ruce. Letící vajíčka byla hned dvě. „Hodil jsem dvě vajíčka. Jedno letělo, když jsem tam přišel a on zrovna vystupoval, ale to jsem se netrefil. Pak když odcházel, hodil jsem znova a to jsem už karavan trefil,“ řekl Čížek.

Zdařilý hod vejcem neunikl pozornosti policie, která ho na místě legitimovala. Ovšem to, že to bude mít dohru za deset měsíců, nečekal. Městský úřad ve Vysokém Mýtě mu vyměřil pokutu dva tisíce korun.

Vejce na dveřích Babišova obytňáku ve Vysokém Mýtě
Děkujeme, odejděte, rozloučilo se Mýto s Babišem. A s vajíčkem na obytňák navrch

„Úmyslně narušil občanské soužití tak, že se vůči jinému dopustil jiného hrubého jednání, čímž se dopustil přestupku proti občanskému soužití. Pohnutka protiprávního jednání spočívá ve mstě za odlišný politický názor, kdy však správní orgán přihlédl k faktu, že místem útoku bylo náměstí, kde byl dav lidí kolem pana Babiše a předpoklad, že zasáhne i někoho z ostatních účastníků, byl velký,“ zdůvodnili úředníci z odboru dopravních a správních agend přestupek Jaroslava Čížka.

Podle úřadu se nejednalo o pouhou nezdvořilost, ale svým jednáním překročil pravidla chování ve společnosti. Úředníci mají podle spisu k dispozici také videozáznam celého incidentu.

Zdroj: Karolína Velšová

Jaroslav Čížek nepopírá, že přijel do Vysokého Mýta demonstrovat. „Proti Babišovi bojuji dlouhodobě. Proto jsem ta vajíčka hodil, to bylo na protest. Vejce se hází už od první republiky,“ podotkl Čížek.

Bývalý premiér Andrej Babiš ve Vysokém MýtěJaroslav Čížek z Poniklé na mítinku Babiše ve Vysokém Mýtě (v červeném tričku)Zdroj: Renata Jílková/FotiRna

O tom, jestli pokutu dva tisíce korun zaplatí, či nikoliv, nyní jedná se svým právníkem. „Když ji nezaplatím, půjde to do správního řízení a tam se už počítají náklady. Jsem jen obyčejný člověk, nejsem tak bohatý, abych se s miliardáři soudil o hod vajíčkem,“ uzavřel Čížek.

Incidentů se na loňské cestě Andreje Babiše po Pardubickém kraji odehrálo více. Politik tehdy navštívil mimo jiné i Moravskou Třebovou, Ústí nad Orlicí, Přelouč nebo Chrudim.

„K narušení setkání pana Babiše během jeho výjezdu do Pardubického kraje došlo také v Chrudimi, kde jsme zaznamenali napadení člena týmu pana předsedy. Nicméně nemám žádnou informaci o tom, zda se tato věc řešila jako přestupek a jestli byla nějakým způsobem uzavřena,“ uvedla krajská manažerka ANO v Pardubickém kraji Jiřina Klčová. O udělené pokutě za incident ve Vysokém Mýtě nemá žádné informace.