"Pomník vznikl proto, abychom na Peruána nezapomněli. Je to dovršení mých dostihových snah. Načasování odhalení pomníku před Velkou pardubickou byl záměr," řekl ČTK Bruna. Sochu na předem vybrané místo instalovali v Zámrsku minulý týden.

Bronzová socha za dva miliony korun, která zachycuje koně v pohybu, vznikla v umělecké slévárně v Horní Kalné na Trutnovsku. Slévači na ní pracovali od letošního května, kdy byla do slévárny přivezena sádrová socha koně. Autorem sochy je sochař Petr Novák z Jaroměře, který se tématu koní věnuje mnoho let. Na soše Peruána Novák pracoval od listopadu roku 2017. Menší model sochy vytvořil ještě v době, kdy Peruán žil. Sejmul zvířeti veškeré míry potřebné ke ztvárnění. Socha je pozoruhodná právě dynamikou, kterou sochař zachytil. "S výsledkem jsem velice spokojen. Soch koní zachycených v trysku nenajdete mnoho," řekl ČTK Bruna.

Socha je vysoká přes 170 centimetrů a zhruba čtyři metry dlouhá. Svařená je z 15 dílů a uvnitř má kvůli lepší stabilitě nerezovou kostru.

Peruán patří mezi osm koní, kteří dokázali vyhrát Velkou pardubickou třikrát. Vítězství na pardubické dráze slavil třikrát za sebou v letech 1998 až 2000, vždy v sedle s žokejem Zdeňkem Matysíkem. Dožil se 29 let a ve své kariéře ovládl 20 dostihů, z toho 16 překážkových a čtyři rovinové. Vydělal přes sedm milionů korun a dostihový důchod trávil ve stáji v Zámrsku u svého majitele Václava Bruny.

V Česku jsou bronzové sochy celých dostihových koní ojedinělé. Pomník má od roku 2015 v obci Zboř na Jihlavsku sedmnáctiletá klisna Orphee des Blins, která bude v neděli zavádět startující koně ve Velké pardubické na start. Dostihovou kariéru ukončila trojnásobná vítězka Velké pardubické z dostihové stáje Pegas na podzim 2014. Bronzovou sochu má v místě domovské stáje. Sochy se ještě za svého života dočkala také dvojnásobná vítězka Velké pardubické klisna Registana, zemřela letos v létě ve věku 23 let. Bronzová socha tohoto dostihového koně je v obci Trnová u Prahy. Registanu koupil trenér Čestmír Olehla pro stáj Wrbna Racing a ve Velké pardubické zvítězila v letech 2003 a 2004. Naposledy závodila v roce 2006.

Tamara Makaloušová rozšířila rodinu Petry a Jiřího z Bohousové, kde už mají dcery Editu a Sáru. Holčička se s váhou 3720 g narodila 8. 10. v 2.03 hodin.
Miminka z Orlickoústecka