Areál bude uzavřen od pondělí a v Ústí to pocítí všichni. Perla už nebude průchozí a nebude k dispozici pro bezplatné parkování. Do továrních hal se zakousnou bagry a nákladní auta budou odvážet rozebrané zdivo, beton a další vytěžený materiál. Doprava v centru zhoustne.

Pár dní před zahájením demolice město na svém webu uveřejnilo odkaz na video na YouTube, oko kamery naposledy procházelo halami Perly. Z továrny, která kdysi vyvážela látky do celého světa, zbyla jen prázdná skořápka. „Je to hezké video, ale já bych tak krásnou památku nebourala,“ uvedla divačka Tereza.

Hledání smysluplného využití Perly trvalo řadu let. Město ji koupilo za třicet milionů korun v roce 2010 a v následujících letech se o záměrech diskutovalo, scházely se komise, pořádaly prezentace.

Podle ústeckého starosty Petra Hájka budoucí podoba Perly vychází z architektonické soutěže a je v souladu s investičními záměry města. „Demolicí se završuje sedmiletá práce ústecké radnice a otevírá se prostor pro budoucí výstavbu. Staré a nevyhovující ustoupí novému, v první řadě nezbytné technické a dopravní infrastruktuře a novostavbám domu dětí a mládeže a střední školy uměleckoprůmyslové,“ řekl Hájek.

Demoliční práce potrvají do února příštího roku, náklady činí 11 milionů korun. Po zpevnění ploch bude Perla opět k dispozici pro bezplatné parkování. Během demolice město na třech místech vypne parkovací automaty.