Pravidelný dohled nad jídelnami

„Z naší strany funguje stálý a pravidelný dohled nad všemi stravovacími zařízeními, tedy i školními jídelnami. Naší povinností je jednou ročně tato zařízení navštívit a podrobit přísné kontrole. V zásadě mohu říci, že všechny školní jídelny jsou v pořádku a odpovídají normám evropské legislativy,“ sdělila našemu Deníku Dagmar Švadlenková, vedoucí odboru hygieny dětí a mladistvých při Krajské hygienické stanici Pardubického kraje.
Evropským normám se jídelny musely přizpůsobit do konce roku 2003. „Původní české vyhlášky byly ve výčtu provozních, stavebních i dalších záležitostí naprosto konkrétní a s jasnými stanovisky. Oproti tomu je evropská legislativa obecnější a veškerou zodpovědnost přenáší na výrobce a provozovatele. Ten dnes musí s výrobkem nakládat tak, jak mu doporučuje výrobce nebo legislativa,“ vysvětlila Švadlenková.

Řada změn se dotkla i způsobu vydávání pokrmů. „Dříve platilo, že nejpozději do čtyř hodin od uvaření se musí jídlo dostat ke strávníkovi. Dnes již časový limit neplatí, ale provozovatel jídelny má povinnost udržet teplotu jídla tak, aby se ke strávníkovi dostalo při teplotě šedesát stupňů Celsia,“ řekla Dagmar Švadlenková a dodala, že školní jídelny hrají významnou roli ve stravování dětí, neboť jim nabízejí vyváženou stravu se vším, co děti ke svému vývoji potřebují.

Ve dvou školkách se „kříží“ provoz

Jen v působnosti ústeckoorlické radnice (obce s rozšířenou působností) jsou bezmála tři desítky školních jídelen. Kapacita těchto zařízení představuje 5327 strávníků, v současné době přitom mají zapsaných jen 3614 strávníků. O tom, že by některá z těchto jídelen měla v poslední době nějaký zásadní problém ve vztahu k hygieně, se asi mluvit nedá. „Hygiena provádí kontroly vždy zhruba jednou za dva roky, na nějaké vyložené závady v posledních letech nenarazila. Šlo vesměs pouze o dílčí záležitosti, které se operativně řešily,“ uvedla bývalá vedoucí odboru školství, kultury, mládeže a tělovýchovy Městského úřadu v Ústí nad Orlicí Marie Šimková.

Jak ale Orlický deník zjistil, v řešení jsou v současné době dvě jídelny mateřských škol, shodou o〜kolností obě ve čtvrti Hylváty, do nichž dochází na osm desítek dětí. Jde o malá zařízení, v nichž se už delší dobu „kříží“ provoz školky s provozem jídelny. Dosud hygiena udělovala výjimky, v současné době však již tato ochota není a je požadována náprava.

„Město připravuje pro tyto mateřské školy dva záměry, které reagují na vytýkané ´křížení´ provozu v těchto zařízeních. Odstranit nedostatky tak, jak si představuje hygiena, není jednoduchým způsobem reálné. Stávající dispozice obou školek to prostě neumožňují. Prvním řešením je přístavba, druhým pak řešení stravování dětí dovozem hotových jídel z jiného stravovacího zařízení. Před několika dny jsme byli na zkušené v Zábřehu na Moravě, kde jedna mateřská škola centrálně vaří obědy včetně svačinek pro dalších sedm školek a soukromý dopravce je distribuuje,“ řekl Deníku vedoucí investičního odboru ústecké radnice Petr Hájek. Jak dodal, v současné době zpracovává podklady pro radu města, která by měla co nejdříve rozhodnout, jakým způsobem se bude celá věc řešit.

Nutno ovšem podotknout, že se velká část rodičů dětí ze zmíněných Mateřských škol Nerudova a Pod lesem dovážení obědů i svačin „odjinud“ spíše obává.

Rozhodli se investovat

Razantně k řešení problematiky školní jídelny přistoupili v Dlouhé Třebové. Obec se rozhodla na základě připomínek hygienické kontroly pro celkovou rekonstrukci. „Když jsme si promítli, co by stálo odstranění jednotlivých závad a do čeho všeho bychom museli ´kuchnout´, rozhodli jsme se pro investici do celkového řešení. V první etapě jsme realizovali stavební část a zároveň vytvořili podmínky pro etapu druhou, v níž se zaměříme na technické vybavení moderními úspornějšími spotřebiči,“ informoval starosta obce Jaroslav Kašpar.

Obec financovala rekonstrukci z vlastních prostředků, věnovala na ni víc než jeden milion korun. Dnes jídelna bez problémů vyhovuje požadavkům hygieny, vaří se zde do sto dvaceti obědů denně. Podmínky pro to, aby se daly postupně vyměnit i spotřebiče, jsou vytvořeny. „Investice určitě nelitujeme, zvlášť, když je to investice do dětí,“ uzavřel starosta.


(peš, ký)