Související články naleznete vpravo…

Boj za záchranu staré nádražní budovy v Ústí nad Orlicí vstupuje do další důležité etapy. Zítra dvě hodiny po poledni začne přímo v prostorách nádražní restaurace ustavující schůze občanského sdružení Nádraží nedáme!.

Počet podpisů přesáhl 15 tisíc

U zrodu iniciativy za záchranu budovy stál ústecký rodák Martin Kadrman, kterému se podařilo zmobilizovat veřejné mínění snad v celé republice a dokonce i v zahraničí. Petici za záchranu budovy, jíž inicioval loni na podzim, do včerejšího dne podepsalo více než patnáct tisíc signatářů, mezi kterými je i řada významných osobností.

Přestože se zdálo být rozhodnutí o demolici objektu postaveného v roce 1874 již definitivní, velkou nadějí pro zvrácení tohoto „ortelu“ se stala před týdnem osobní návštěva ministra dopravy Petra Bendla doprovázeného ředitelem Správy železniční dopravní cesty, představiteli Českých drah a památkáři přímo na ústeckém nádraží.

V diskuzi s odpůrci demolice zazněla zásadní informace, totiž že existují i další varianty řešení přestavby nádraží v Ústí nad Orlicí, které by nádražní budovu zachovaly.

„Já vám mohu říci, že varianta, která umožňuje zachovat tuto budovu, existuje a je otázka jejího dalšího využití při případném zachování. Myslím, že není nutné budovu demolovat, pokud najdeme její rozumné využití, které by prospělo Ústí nad Orlicí a nebránilo železnici v tom, aby tady koridor mohl být s tím, že se z nádraží do budoucna může udělat památka. O celé záležitosti jsem mluvil s ministrem kultury panem Jehličkou a jsme připraveni na další debatu. Je jenom na vás, navrhnete-li smysluplný projekt, který by budovu zachoval a oživil,“ prohlásil mj. ministr dopravy při setkání s aktivisty bojujícími za zachování budovy.

Chtějí vytvořit expertní tým

„Tato kauza je důkazem, že i přes všechny těžkosti má v dnešní době smysl bojovat proti záměrům, se kterými se zdánlivě nedá už nic dělat,“ říká Martin Kadrman, který společně s dalšími členy přípravného výboru Olgou Sommerovou a Milanem Mikoleckým na sobotu svolávají ty nejaktivnější, s nimiž ustanoví občanské sdružení s příznačným názvem Nádraží nedáme!.

Podle vyjádření přípravného výboru je očekávána minimálně padesátka účastníků, kteří již slíbili do nádražní restaurace na ustavující schůzi přijít. Martin Kadrman přitom prohlásil: „Je třeba brzy získat od ministerstva dopravy garanci, že budova nepadne. Není na co čekat.“ Jeho slova pak doplnil profesor Pavel Kovář z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy: „Abychom využili veškerý čas, sobotní ustavující schůze dá základ expertnímu týmu, který bude hledat způsoby, jak dál budovu využít. Měl by být desetičlenný s maximálním počtem erudovaných odborníků z různých profesí. Rádi bychom co nejdřív předložili návrhy k diskusi nejen se zástupci ministerstev a investora, ale i okolních obcí.“

I když bude mít schůze především pracovní ráz, dojde i na trochu kultury. V ústecké „nádražce“ zazpívá rodák z Ústí, písničkář Slávek Janoušek.