„V tom současném se cítí jako ve školce. Přijdou, rychle si půjčí povinnou četbu a odcházejí. Rozhodli jsme se proto dětské oddělení rozdělit na část pro děti a mládež," vysvětluje ředitelka Gabriela Boháčková.

Přibude komiksů

Moderní, barevný a útulný, takový prostor se rodí v přízemí knihovny, kde býval sklad. Místo krtečka a dalších dětských postaviček budou teen-
agerům dělat společnost příjemné tóny barev, x-box, počítače a do budoucna možná i moderní tablety, pohodlné sedací vaky… a knihy. „Samozřejmě tady bude literatura adekvátní věku dětí. Chtěli bychom se víc zaměřit na komiksy. Co si budeme namlouvat, děti dnes dávají přednost lehčím žánrům," říká ředitelka knihovny.

Útulné „kukaně"

V návrhu mladé architektky Lucie Jütnerové zaujmou „kukaně" umístěné na jedné stěně, jež nabídnou klid a soukromí mladým čtenářům. „Název oddělení zatím hledáme, uvažujeme například o pojmenování teen port," prozradila knihovnice. Oddělení bude skutečným přístavem pro teenagery, kde budou moci strávit třeba i několik hodin, aniž by je někdo napomínal, ať hlukem neruší ostatní čtenáře.
Kompletní rekonstrukci umožnilo vedení města, které na ni uvolnilo z rozpočtu zhruba dvě stě tisíc. Prostor nebude sloužit jen jako místo pro půjčování knih, využití by měl mít i pro různé besedy. „Chtěli bychom teenagerům přiblížit, jaká nebezpečí jim hrozí na internetu nebo sociálních sítích a také jak se orientovat v médiích, čemu věřit, čemu ne," naznačuje Gabriela Boháčková, která věří, že „přístav teenagerů" se otevře v listopadu.